Naimski: górnictwo to pierwszy problem, którym musi się zająć nowy rząd

Dla nowego rządu - jakikolwiek on będzie - górnictwo to pierwszy problem, którym trzeba się będzie zająć - mówi PAP ekspert PiS ds. energetyki Piotr Naimski. Jego zdaniem plan dla górnictwa ogłoszony 30 września to rozwiązanie "protezowe".

2015-10-16, 10:29

Naimski: górnictwo to pierwszy problem, którym musi się zająć nowy rząd
Polskie górnictwo wymaga generalnej restrukturyzacji . Foto: Kris Duda/Flickr/Domena publiczna

B. wiceminister gospodarki w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Piotr Naimski ocenia, że plan naprawczy dla górnictwa, który został zaproponowany na początku roku przez Platformę Obywatelską i przeprowadzony w formie ustawy, nie został dotąd zrealizowany.

Z kolei plan ogłoszony 30 września to - jego zdaniem - rozwiązanie "protezowe". Naimski podkreśla, że w planie tym, kwestie finansowania przedsięwzięcia zostały jedynie zasygnalizowane, niejasne są też sprawy proceduralno-formalne. Jak mówi, może okazać się, że udziały pogrążonej w deficycie Kompanii Węglowej nie będą mogły być przeniesione do TF Silesia. Poseł zwraca też uwagę na niewiadome dotyczące pomocy publicznej, która musi być notyfikowana w Komisji Europejskiej. Zdaniem Naimskiego KE nie jest właściwie informowana w tej sprawie.

TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej

30 września rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej - ma to być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Jest to pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. W nową spółkę mają zainwestować koncerny energetyczne. Ponadto, rząd postanowił wcześniej dokapitalizować Silesię akcjami odpowiadającymi 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł.; mają one stanowić zabezpieczenie pożyczek.



W ostatnich dniach minister skarbu Andrzej Czerwiński powiedział PAP, że oprócz Silesii, która ma zaangażować się w restrukturyzację kopalń Kompanii Węglowej, także PGE, Energa i PGNiG Termika zadeklarowały wejście do Nowej Kompanii Węglowej. Zdaniem ministra, zaangażowanie spółek minimalizuje ryzyko uznania za nieuprawnioną pomoc dla KW przez Komisję Europejską.

REKLAMA

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej