Banki przygotowują plany naprawy sektora w Polsce
Po upadku Lehman Brothers i globalnym kryzysie gospodarczym na całym świecie trwają prace nad zmianami w prawie, które utrudnią powtórzenie scenariusza z 2008 roku. Między innymi dlatego do 30 listopada polskie banki mają przedstawić Komisji Nadzoru Finansowego swoje plany na naprawę sektora bankowego.
2015-10-17, 10:50
Posłuchaj
- Banki i sektor bankowy mają przed sobą bardzo wiele wyzwań. Jednym z nich, abstrahując od sytuacji sektora bankowego, która w Polsce póki co jest dobra, jest przygotowanie bardzo szczegółowych rozwiązań, tzw. planów naprawy, na wypadek, gdyby sytuacja finansowa banków pogorszyła się istotnie. Wówczas bank musi już mieć konkretny plan i wdrożyć odpowiednie działania. Chodzi o to, żeby zapewnić ciągłość usług klientom, aby pieniądze były w bankomatach, a w przypadku, gdyby te działania, plany nie doprowadziły do uzdrowienia banku i jego sytuacja nadal byłaby kryzysowa, wtedy powstaje nowy mechanizm – uporządkowanej likwidacji, restrukturyzacji przymusowej takiego banku – wyjaśnia Paweł Flak z firmy doradczej EY.
Ważna kolejność działań w sytuacji kryzysowej
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, w sytuacji kryzysowej ważna jest kolejność działań.
- Pierwsze działania podejmuje bank, który w sytuacji kryzysowej powinien wdrożyć plan. Jego celem ma być samouzdrowienie. Jeżeli ten plan, jak również działania nadzorcze podejmowane przez KNF, nie przyniosą rezultatu, wówczas wdrażany jest plan restrukturyzacji przymusowej, który może zakończyć się tym, że instytucja zniknie z rynku, albo zostanie sprzedana, przeniesiona do innej instytucji, innego banku – mówi Paweł Flak. - Jest zakaz finansowania takiego działania ze środków publicznych – podkreśla.
Większa ochrona konsumentów
Trwają również prace nad tym, by ochrona konsumentów była większa. Rekomendacje mające na celu poprawę jakości usług powstają od kilku lat i obejmują wciąż nowe sektory.
REKLAMA
Kamil Piechowski, awi
REKLAMA