PMI dla Polski w październiku najwyższy od trzech miesięcy
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego w październiku wzrósł z 50,9 pkt we wrześniu do 52,2 pkt, czyli poziomu najwyższego od trzech miesięcy - poinformowała w poniedziałek firma Markit.
2015-11-02, 15:06
Posłuchaj
W komunikacie podano, że polski sektor przemysłowy odzyskał na początku ostatniego kwartału 2015 roku wyraźne tempo wzrostu. Wskaźnik PMI wzrósł z wrześniowego poziomu 50,9 pkt, najniższego od dwunastu miesięcy i w październiku osiągnął wartość 52,2, sygnalizując największą poprawę warunków w sektorze od lipca i wydłużając obecny okres wzrostów do trzynastu miesięcy. Zaznaczono, że ogólne tempo ożywienia pozostało jednak słabsze niż trend zarejestrowany w pierwszej połowie 2015 roku.
- Zarówno wielkość produkcji, jak i liczba nowych zamówień, wzrosły w szybszym tempie. Liczba nowych zamówień została ożywiona wyraźnym napływem zamówień eksportowych. Zatrudnienie w sektorze wzrosło dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu. Jest to rekordowy okres nieprzerwanego wzrostu liczby miejsc pracy w historii badań. Z kolei firmy pozostały stosunkowo ostrożne, jeśli chodzi o aktywność zakupową, która nieznacznie zmalała - napisano w raporcie.
Markit wskazał, że zaległości produkcyjne zdecydowanie się skurczyły. Natomiast koszty produkcji spadły w tempie najszybszym od dwóch i pół roku, co doprowadziło do wyraźnego spadku cen wyrobów gotowych.
"Odczyt wskaźnika PMI napawa optymizmem"
Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki powiedział, że odczyt wskaźnika PMI napawa optymizmem. Wyjaśnia, że jest on wyższy głównie za sprawą większych zamówień i wzrostowi dynamiki produkcji. Ekspert uważa, że nastroje przedsiębiorców w kolejnych miesiącach będą zależały między innymi od decyzji przyszłego rządu. Jak wyjaśnia - w sektorach, które zostaną dotknięte nowymi podatkami, można się spodziewać pogorszenia sytuacji, ale raczej nie dotyczy to produkcji.
Wskaźnik PMI obrazuje stan polskiego przemysłu, uwzględniając takie elementy jak nowe zamówienia, produkcja, zatrudnienie, szybkości dostaw i zapasów. Jego wartość powyżej 50 punktów oznacza poprawę warunków w sektorze.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA