Niepokojące dane ws. polskiej gospodarki

W najnowszym rankingu Global Innovation Index 2015, określającym poziom innowacyjności, Polska zajęła 46 miejsce na świecie, na 141 sklasyfikowanych krajów. Ranking, otwierają: Szwajcaria i Wielka Brytania.

2015-11-09, 10:12

Niepokojące dane ws. polskiej gospodarki
Niskie koszty pracy i niskie ceny oferowanych produktów już nie wystarczą . Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

O innowacyjności polskiej gospodarki mówi w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W porównaniu z 2014 rokiem, Polska, w ogólnym zestawieniu spadła o jedno miejsce; wyprzedza ją 26 krajów Unii Europejskiej. Słabiej wypadła tylko Rumunia. To niepokojące dane, bo ekonomiści i eksperci podkreślają, że Polska gospodarka może się rozwijać tylko poprzez innowacyjność.

Niskie koszty nie wystarczą

Niskie koszty pracy i niskie ceny oferowanych produktów już nie wystarczą , podkreśla Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Na pewno nie da się walczyć tylko i wyłącznie ceną, czyli kosztem wytworzenia. Polska gospodarka przechodziła transformację, gdzie mogła rywalizować tylko kosztami pracy. To był główny czynnik, ale już zdecydowanie nie wystarczający. Dziś mamy Azję, która jest dużo tańsza, jest w stanie produkować masowo i praktycznie zalewać swoją produkcją cały świat, już nie tylko Europę. Wszystkie fabryki tak naprawdę zostały przeniesione właśnie do Azji i tam jest to wytwórstwo o niskich kosztach – podkreśla rozmówca.

Nasz kapitał to intelekt

Największym zasobem polskiej gospodarki jest potencjał intelektualnym i z tej racji można wskazać dziedziny, w których możemy osiągać sukcesy na polu innowacyjności, wyjaśnia Mariusz Pawlak. - W dziedzinie nowych technologii i informatyki możemy się poszczycić chociażby grami komputerowymi, które są wstępem po to, żeby tworzyć nowoczesne oprogramowanie. Jesteśmy w tym obszarze silnie i tu powinniśmy szukać swojej przewagi – zauważa gość. Zwraca on również uwagę, że to nie jedyna nasza przewaga. - Nowa definicja innowacyjności zawiera również w sferę eko i różnych rozwiązań, które są ekologiczne. Polska gospodarka jest zdominowana przez przemysł rolno-spożywczy, jeżeli uda nam się rozluźnić różne restrykcje ze strony Unii Europejskiej, to oczywiście, jeżeli chodzi o innowacyjność w tym sektorze możemy być jednym z liderów – przewiduje specjalista.

Na razie, najbardziej innowacyjnym obszarem w Polsce, pozostaje branża farmaceutyczna, która realizuje około czterdziestu pięciu procent wszystkich innowacyjnych przedsięwzięć w kraju.

REKLAMA

Justyna Golonko, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej