NBP przekonuje seniorów do nowoczesnej bankowości
Coraz chętniej posługujemy się kartami płatniczymi, kontami w bankach, przelewami internetowymi czyli generalnie tzw. obrotem bezgotówkowym.
2015-11-25, 13:08
Posłuchaj
Ciągle jesteśmy pod tym względem Polska jest w końcówce krajów Unii Europejskiej. Narodowy Bank Polski stara się to zmienić. Dlatego prowadzi kampanię Akademia "Dostępne Finanse", adresowaną przede wszystkim do seniorów. Te działania zainaugurowaniu właśnie w województwie kujawsko-pomorskim konferencją w Bydgoszczy.
Bez gotówki jest bezpieczniej
- Ideą tego projektu jest zapoznanie jak największej ilości odbiorców z zasadami bezpiecznego korzystania z obrotu bezgotówkowego.
Chodzi przede wszystkim o seniorów i liderów ze społeczności pracujących z seniorami, czyli uniwersytetów trzeciego wieku, Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów – wyjaśnia Leszek Beszczyński z oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Bydgoszczy.
Rozmówca podkreśla, że program umożliwia zapoznanie się z zasadami korzystania z kont bankowych, kart płatniczych. – W Akademii chcemy pokazać, że to jest bezpieczne. Rozwiać wątpliwości – dodaje.
REKLAMA
Działania NBP zakładają wykłady i spotkania wyjaśniające zasady bezpiecznego korzystania z obrotu bezgotówkowego.
Jest coraz lepiej…
Sytuacja się poprawia. - Badanie, które zostało przeprowadzone przez Bank Światowy, dotyczyło ono danych za 2014 rok, pokazuje że wskaźnik ubankowienia wynosi 78 proc.. Czyli taki odsetek Polaków ma rachunek bankowy, a 22 proc. nie ma. Jeszcze 3-4 lata temu ten współczynnik wynosił koło 70 proc. Wtedy byliśmy na 4 miejscu od końca, teraz jesteśmy na 6, więc dwa kraje przeskoczyliśmy – wyjaśnia Adam Tochmański dyrektor departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim.
… ale nadal jest wiele do zrobienia
Wolimy gotówkę. – W blisko 82 proc. transakcji płacimy gotówką, a tylko niecałe 19 proc. płacimy kartą płatniczą bądź przelewem. To jest kwestia historii. W krajach Europe Zachodniej już dwa bądź trzy pokolenia żyły z kartą płatniczą, z kontem bankowym – dodaje rozmówca.
Coraz więcej emerytów korzysta z obrotu bezgotówkowego. Potwierdzają to dane dotyczące ilości kont, na które są przelewane świadczenia emerytalne. Jednak jest jeszcze wiele do zrobienia.
REKLAMA
Andrzej Krystek, abo
REKLAMA