RPP zostawiła stopy procentowe bez zmian. Marek Belka: obniżka nie jest potrzebna
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów i lokat w złotych się nie zmieni. Szef NBP Marek Belka powiedział na konferencji po posiedzeniu RPP, że obniżka nie jest potrzebna, nie spowodowałaby, że kredyty byłyby tańsze.
2015-12-03, 13:03
Posłuchaj
Zgodnie z komunikatem stopa lombardowa pozostanie na poziomie 2,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa będzie nadal wynosić 0,50 proc. w skali rocznej, a stopa redyskonta weksli pozostanie na poziomie 1,75 proc. w skali rocznej.
Takiej decyzji RPP spodziewali się ekonomiści.
Belka: obniżka nie spowodowałaby, że kredyty stałyby się tańsze
Obniżka stóp procentowych nie jest potrzebna. Nie spowodowałaby, że kredyty stałyby się tańsze - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka.
̶ Uważam, że obniżka stóp nie jest potrzebna. (...) Uważam, że najprawdopodobniej taka obniżka nie spowodowałaby dalszego potanienia kredytu - powiedział Belka podczas środowej konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
̶ Proszę nie robić z tego jakiegoś „być albo nie być”, czy jak to kiedyś było w innym kontekście „Nicea albo śmierć”. Tragedii nie będzie, a korzyść z tego żadna, a może być z tego problem dodatkowy" - podkreślił prezes NBP.
"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, uznając, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz makroekonomicznej równowagi" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady.
Ostatni raz RPP zmieniła stopy procentowe w marcu br., obniżając wszystkie o 50 punktów.
REKLAMA
Obniżka stóp w lutym?
Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz przed ogłoszeniem decyzji RPP mówił, że dopiero nowi członkowie Rady, którzy na początku przyszłego roku zmienią dotychczasowych, mogą podjąć decyzję o obniżeniu stóp procentowych.
Również ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski podkreślał, że stopy pozostaną bez zmian do końca kadencji obecnego składu Rady, czyli do początku przyszłego roku. Dodał, że nowi członkowie RPP mogą się pokusić o obniżenie stóp. Zaznaczył jednak, że dopóki nie wiemy, kto zasiądzie w Radzie, trudno prognozować jej przyszłe postanowienia.
Zmiany stóp w grudniu nie spodziewała się też główna ekonomistka Banku Pocztowego. Monika Kurtek mówiła, że nowi członkowie RPP już w lutym mogą zdecydować się na obniżenie poziomu stóp.
Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki powiedział, że inwestorzy spodziewają się, że na początku przyszłego roku może dojść do obniżek stóp. Taką decyzję mieliby podjąć nowi członkowie Rady Polityki Pieniężnej, którzy zastąpią tych, których kadencja dobiega końca. Jarosław Janecki podkreśla jednak, że jego zdaniem, wbrew tym oczekiwaniom, do obniżki stóp nie dojdzie. Powodem jest fakt, że deflacja, czyli spadek cen rok do roku, wkrótce się skończy.
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA