Przed spółdzielczością nowe perspektywy?

Nowe władze budzą nowe oczekiwania wielu grup społecznych i branż. Między innymi na lepsze czasy i warunki do działania liczą spółdzielcy.

2015-12-11, 10:55

Przed spółdzielczością nowe perspektywy?
Na lepsze czasy i warunki do działania liczą spółdzielcy. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O oczekiwaniach spółdzielców wobec nowej władzy mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Alfred Domagalski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Według nich, od ponad czterdziestu lat nie udaje się uchwalić dobrej ustawy o spółdzielczości. 

Alfred Domagalski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej, wyjaśnia, że jest kilka najważniejszych spraw, które powinny znaleźć ustawowe rozwiązanie.

- Po pierwsze politycy muszą określić rolę, miejsce i znaczenie systemu spółdzielczego w naszym systemie społeczno-gospodarczym. Niestety to nie jest oczywiste. Chcielibyśmy, żeby spółdzielnie nie były traktowane tak jak spółki komercyjne, chociażby pod względem podatkowym. Spółdzielnia, jeżeli już ją porównywać do spółki, to bardziej do spółki osobowej, bo ją też tworzą ludzie, tylko jest ich trochę więcej niż w tego typu spółce – mówi gość radiowej Jedynki.

„Należy respektować autonomię spółdzielni”

Decydenci powinni respektować niezależność i autonomię spółdzielni, podkreśla Alfred Domagalski.

REKLAMA

- Nie powinno być ingerencji z zewnątrz. Trzeba stworzyć pewien system, który będzie motywował ludzi do aktywności w tej spółdzielni. Spółdzielnia działa w oparciu o dwa rodzaje więzi: społeczne i ekonomiczne. Tu jest właśnie kluczową sprawą system podatkowy, który tak naprawdę uniemożliwia dzisiaj zachowanie tych więzi ekonomicznych – uważa ekspert. – Jest dzisiaj rzeczą ważną także system kontroli spółdzielni. Potrzeba, aby ten system kontroli korporacyjnej miał także pewne instrumenty oddziaływania, przymuszania do realizacji wniosków, które z tej kontroli wynikają. A dzisiaj tak niestety nie jest – dodaje.

Zdaniem prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej, nie ma sensu poprawianie i nowelizowanie istniejącej ustawy, lecz  trzeba stworzyć nową, dostosowaną do współczesnych realiów. 

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej