Zatory płatnicze to nadal problem

Firmy coraz lepiej regulują rachunki między sobą, a sprzyja temu szybko rozwijająca się gospodarka.

2016-02-05, 10:38

Zatory płatnicze to nadal problem
Zatory płatnicze, czyli poślizg w płaceniu faktur, przed długie lata były powszechne w Polsce. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O zatorach płatniczych w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Mariusz Hildebrand z BIG Info Monitor (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Radiowej Jedynki)
+
Dodaj do playlisty

Coraz lepsza jest także wymiana informacji gospodarczych, na przykład umieszczanie danych w rejestrach dłużników.

Zatory płatnicze

Większych problemów nie ma, jednak to nie znaczy, że nie pojawiają się zatory płatnicze.

- W województwie lubelskim i kieleckim 60 proc. faktur nie jest płaconych terminowo. Właśnie tam problemy występują najczęściej. W sytuacji, gdy my jesteśmy dostawcą jakiś usług, czy towarów, a firma nam nie zapłaci, mamy problem by zapłacić pracownikom, zapłacić podatki, zapłacić naszym poddostawcą. W takiej sytuacji tworzy się klasyczny zator płatniczy – wyjaśnia Mariusz Hildebrand z BIG Info Monitor.

Wymiana informacji

Zatory płatnicze, czyli poślizg w płaceniu faktur, przed długie lata były powszechne w Polsce.

- Oczywiście ten problem nie znikł. Część firm zaczyna sobie już tak radzić, że korzysta z informacji na temat swojego kontrahenta. Korzysta z systemów wymiany informacji, czyli przekazuje informację o trudnym kontrahencie do baz danych, tak aby zmotywować przedsiębiorcę do spłaty. Warto pamiętać, że umieszczenie informacji o firmie w biurze informacji gospodarczej utrudnia jej dostęp do kredytu, czy leasingu. Inni dostawcy i usługodawcy widzą wiarygodność tej firmy na rynku, to powoduje że ona ma utrudniony dostęp do funkcjonowania – podkreśla gość radiowej Jedynki.

 W ostatnich latach świadomość na rynku zaczyna się poprawiać. Choć ponad połowa przedsiębiorców z tego typu modelu jeszcze nie korzysta. Nawet często nie używa Internetu, nie korzysta ze zwyklej wymiany koleżeńskiej informacji, nie współpracuje z izbami gospodarczymi.

Najczęściej problemy z terminowym regulowaniem płatności dotyczy małych i średnich firm. Największe problemy są w branży budowlanej. Tam działa się na bardzo niskich marżach, a wartość inwestycji jest bardzo duża. Branże, w których jest najmniej problemów to sektor finansowy.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

Wróć do strony głównej