Zanieczyszczenie powietrza: ostrzeżenie pierwszego stopnia na Mazowszu
W 2016 r. na terenie całego województwa mazowieckiego mogą zostać przekroczone dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza; Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia.
2016-02-05, 12:50
W tym roku na obszarze całego województwa mazowieckiego mogą zostać przekroczone normy jakości powietrza dla stężenia szkodliwej substancji o nazwie benzo(a)piren, a w niektórych miastach i gminach dla zawartości pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz dwutlenku azotu - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie na swojej stronie internetowej.
W związku z tym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie (alert) pierwszego, najniższego poziomu. Oznacza on ryzyko przekroczenia dopuszczalnego poziomu szkodliwych substancji w powietrzu, ale nie jest to ostrzeżenie, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń.
- Zaleca on, aby osoby, zwłaszcza z grupy wrażliwej czy uprawiające sport na zewnątrz, były bardziej świadome, że mogą występować dni, w których należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym, możliwe wczesną wiosną i późną jesienią - napisano w komunikacie.
Prognozowane jest również przekroczenie alertu II poziomu
Zaznaczono jednak, że w 2016 r. na Mazowszu prognozowane jest również przekroczenie alertu II poziomu, czyli przekroczenie poziomu dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu.
W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń - radzi urząd - szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzanego na powietrzu.
Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza są publikowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który zajmuje się pomiarem poziomów zanieczyszczeń powietrza.
Według danych zamieszczonych przez urząd, w Warszawie w 2016 r. istnieje ryzyko przekroczenia dopuszczalnych norm zarówno dla pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz dwutlenku azotu.
Stołeczny ratusz walczy z zanieczyszczeniem powietrza
Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk przypomniał, że w grudniu ub. roku stołeczni radni przyjęli Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy, który ma poprawić jakość powietrza m.in. poprzez kolejne inwestycje w transport publiczny i rozszerzanie sieci ciepłowniczej.
Ponadto miasto już utworzyło w Straży Miejskiej oddział ochrony środowiska, jego głównym zadaniem będzie m.in. sprawdzanie, czym mieszkańcy Warszawy, których mieszkania nie są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, palą w piecach. Oddział ma rozpocząć swoje prace pod koniec lutego - zapowiedział rzecznik ratusza.
Miasto będzie chciało także, dzięki współpracy m.in. z Politechniką Warszawską, przygotować Warszawski Indeks Powietrza, który ma umożliwić ciągłe monitorowanie parametrów powietrza w stolicy. Indeks ma opierać się na danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Milczarczyk dodał, że poprawie jakości powietrza ma służyć także rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej i przyłączania do niej kolejnych domów i mieszkań.
PAP, awi
REKLAMA