Co piąta firma nie zatrudnia osób w wieku 50+

A jedynie 12 proc. pracodawców planuje w tym roku zwiększyć liczbę obecnych pracowników z tej grupy wiekowej.

2016-02-15, 14:24

Co piąta firma nie zatrudnia osób w wieku 50+
Programy skierowane do osób 50+ powinny zapewniać im możliwość wykonywania pracy w niepełnym wymiarze godzin. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O seniorach na rynku pracy w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Andrzej Kubisiak, Work Service (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dzieje się tak mimo, że firmy doceniają starszych pracowników. Cenione jest ich duże doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność, dyspozycyjność i zaangażowanie w wykonanie powierzonych im zadań.

Cenni seniorzy

W firmach brakuje programów rozwoju dla osób starszych.

- To są alarmujące dane. Blisko 75 proc. przedsiębiorstw nie ma żadnych programów, które mogłyby wspierać rozwój zawodowy osób starszych. Jest bardzo wiele programów dedykowanych dla osób młodszych. Pracowników w wielu 50+ będzie coraz więcej, powinniśmy o nich coraz bardziej dbać. Nie ma do nich skierowanej oferty ze strony pracodawców i ten element wymaga zdecydowanych zmian – wyjaśnia gość radiowej Jedynki Andrzej Kubisiak, Work Service.

Krótszy czas pracy

Programy skierowane do osób 50+ powinny zapewniać im możliwość wykonywania pracy w niepełnym wymiarze godzin. - Zamiast 8 godzin dziennie, żeby mogły pracować na przykład 6 godzin – przekonuje rozmówca.

Więcej odpoczynku

- Można takim osobom zapewnić możliwość dłuższych przerw w pracy. Ci pracownicy, żeby wydajnie wspierać przedsiębiorstwo potrzebują trochę więcej czasu na odpoczynek, czy na zregenerowanie sił. Ważne jest też to, żeby w programach mentorskich te osoby były przewodnikami dla osób młodszych. Zarówno doświadczenie jak i ich wiedza bardzo często jest dużo większa, niż to co może przynieść nowa technologia adaptowana przez młodsze pokolenia – dodaje gość.

Osób w wieku 50+ na polskim rynku będzie coraz więcej. Z danych wynika, że polskie społeczeństwo jest jednym z szybciej starzejących się w Europie. Liczba osób w wieku produkcyjnym będzie maleć. Do roku 2060 liczba seniorów praktycznie się podwoi z obecnych 5,5 mln do 11 mln.

Justyna Golonko, abo

Polecane

Wróć do strony głównej