Jedzenie jest skażone dioksynami. Powód? Smog

Smog dotychczas kojarzyliśmy go z drobinami pyłu przenikającego do organizmu człowieka. Tymczasem zawiera również niebezpieczne dioksyny, które wchłaniamy wraz z powietrzem, a także ze spożywaną żywnością.

2016-02-22, 09:45

Jedzenie jest skażone dioksynami. Powód? Smog
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O dioksynach w pożywieniu w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ostatnie badania wykazały, że jaja kur z tzw. wolnego wybiegu zawierają dioksyny. 

Badania potwierdzają skarżenie dioksynami

- Wykryto je, przeprowadzając analizy na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego, w laboratorium Politechniki Krakowskiej - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

- Poprosiliśmy laboratorium analiz śladowych Politechniki Krakowskiej o zbadanie zawartości dioksyn w czterech próbkach jajek z czterech miejscowości z małopolski: Rybnik, Rabka, Żory i Barwałd. Okazało się, że tylko w jednej próbce, w jajkach z Barwałdu poziom dioksyn nie przekraczał poziomu dopuszczalnego, czyli 2,5 piko grama na gram żywności. Możemy się też oprzesz na badaniach profesora Grochowalskiego, właśnie z laboratorium analiz śladowych. Zbadał on jajka z kilkunastu miejscowości z małopolski i okazało się, że poziom dioksyn jest przekroczony we wszystkich próbkach – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Zwierzęta jedzą skażony pokarm

Do organizmów kur dioksyny dostały się wraz z wydziobywanym pokarmem, a do niego wniknęły, gdy smog opadł na ziemię. Okazuje się, że powietrze w Polsce jest znacznie bardziej zanieczyszczone jak w innych krajach europejskich.

REKLAMA

- W Polsce nie ma dopuszczalnych wartości dioksyn w powietrzu. Natomiast zmierzono ilość dioksyn w 2002 roku i 2003 roku. Zrobiono badania w Krakowie, Nowej Hucie i okolicach Zakopanego. Okazało się, że ilość dioksyn w powietrzu w metrze sześciennym było od 20 do 40 razy wyższa niż ilość dioksyn w krajach Unii Europejskiej. Tam powietrze jest wielokrotnie czystsze. Z roku na rok ilość tych dioksyn będzie przyrastać, jeśli my będziemy te dioksyny wypuszczać do atmosfery paląc złym węglem w złych piecach – mówi specjalista.

Walka ze smogiem nie jest prosta, co więcej -trzeba ją toczyć  jak się okazuje na wielu płaszczyznach.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej