Bardzo słabe dane w Chinach. Największy spadek eksportu od 2009 roku
Słabe dane dotyczące chińskiej gospodarki. W ubiegłym miesiącu chiński eksport obniżył się o ponad 20 procent. To największy spadek od czasu kryzysu na rynkach finansowych w 2009 roku.
2016-03-08, 11:45
Posłuchaj
W ubiegłym roku wzrost chińskiego PKB był najwolniejszy od ćwierćwiecza. 6,9% mogłoby pozazdrościć wiele państw, ale Chiny przez wiele lat notowały dwucyfrowe tempo wzrostu PKB. Eksperci nie spodziewali się tak dużego spadku eksportu w lutym. Miesiąc wcześniej eksport obniżył się o 6%.
Powiązany Artykuł
Ekonomiści: w Chinach rośnie dziura budżetowa
Spadek sprzedaży
W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku największe spadki w sprzedaży za granicę odnotowały m.in. branża obuwnicza i produkcji zabawek. Eksport samochodów obniżył się zaś aż o jedną trzecią. Chińskie władze prognozują, że wzrost PKB Chin w najbliższej pięciolatce osiągnie poziom co najmniej 6,5%.
Agencja Moody’s obniżyła niedawno perspektywę ratingu długu publicznego Chin z poziomu stabilnego na negatywny, obawiając się o skuteczność chińskich reform gospodarczych.
Nie pomogły dobre dane z Niemiec
W zachodniej Europie na giełdach spadki wskaźników. Nastrojów graczy rynkowych nie zdołały poprawić dobre dane z niemieckiej gospodarki - podają maklerzy.
Poranne informacje makro z Niemiec pozytywnie zaskoczyły: w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 3,3 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,3 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,5 proc.
Rdr produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 2,2 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio spadła o 1,3 proc. Tu analitycy oczekiwali spadku o 1,6 proc.
Inwestorzy obawiają się Chin
Niepokój budzą wskaźniki makro z Chin, gdzie eksport spadł w lutym o 20,6 proc. rdr, po spadku poprzednio o 6,6 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się, że eksport w II rdr spadł o 11,3 proc.
- Dane o eksporcie Chiny były bardzo, ale to bardzo, słabe - mówi Castor Pang, ekonomista Core-Pacific Yamaichi Hong Kong.
- Ogromny spadek eksportu nie wróży dobrze rynkom akcji - dodaje.
REKLAMA
Spadki w Europie
W Europie na giełdach akcje Casino Guihcard-Perrachon SA tracą 1,3 proc. w reakcji na podejrzenia, że spółka płaci mniej swoim dostawcom we Francji niż to jest ogólnie przyjęte.
Dialog Semiconductor spada o 5,3 proc., bo spółka miała w I kwartale przychody poniżej prognoz.
Burberry Group zyskuje 4,6 proc. po tym jak "Financial Times" podał, że spółka chce się uchronić przed potencjalnym przejęciem.
We wtorek na giełdach paliw tanieje ropa naftowa, w USA o 1,5 proc., a w Londynie o 1,6 proc. To reakcja na spodziewany w USA dalszy wzrost zapasów tego surowca.
PAP/IAR, abo
REKLAMA