PIT 2015: pracowałeś za granicą? Zobacz, jak rozliczyć się z fiskusem

Do końca kwietnia musimy się rozliczyć z ubiegłorocznych dochodów i zapłacić podatek. Z polskim urzędem skarbowym muszą się zazwyczaj skontaktować też osoby, które pracowały za granicą.

2016-03-18, 12:34

PIT 2015: pracowałeś za granicą? Zobacz, jak rozliczyć się z fiskusem
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O tym, kto i na jakich zasadach musi rozliczyć się w Polsce z dochodów osiągniętych za granicą, mówiła w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Anna Misiak, szefowa zespołu ds. podatków osobistych w firmie MDDP (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Uzyskując dochody z tytułu pracy najemnej wykonywanej na obczyźnie, w większości przypadków należy rozliczyć się także w Polsce.

- Jeżeli pracowaliśmy za granicą, przede wszystkim powinniśmy najpierw ustalić, czy jesteśmy nadal polskimi rezydentami podatkowymi. Jeżeli tak, to koniecznie należy pozyskać informację o tym, jakiej wysokości uzyskało się dochody za granicą, i przygotować się do złożenia zeznania podatkowego – mówi Anna Misiak, szefowa zespołu ds. podatków osobistych w firmie MDDP. – Za rezydenta podatkowego uważa się osobę, która ma centrum interesów życiowych w Polsce, lub spędziła w Polsce więcej niż 183 dni w ciągu roku – dodaje.

Jaki formularz wybrać?

Jak wyjaśnia ekspertka, właściwym formularzem dla zadeklarowania dochodów zagranicznych będzie PIT-36.

- Należy pamiętać o tym, żeby dochody zagraniczne uwzględnić w załączniku PIT/ZG i skalkulować wysokość podatków w Polsce, z uwzględnieniem dochodów zagranicznych – radzi gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

W przypadku dochodów zagranicznych, jak wyjaśnia ekspertka, ważne jest to, w jakim kraju te dochody uzyskaliśmy.

- A to z tego względu, że Polska zawarła wiele umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chodzi o to, żeby podwójnie od dochodu zagranicznego podatku w Polsce nie zapłacić – mówi Anna Misiak. – Taka umowa przewiduje różne metody właśnie uniknięcia podwójnego opodatkowania. Z wieloma krajami jest tak, że Polska ma przewidzianą tzw. korzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania, co oznacza np. że jeżeli ktoś w 2015 r. oprócz dochodów zagranicznych z danego kraju, nie uzyskał w Polsce żadnych innych dochodów, to skutek będzie taki, że nie będzie musiał nawet złożyć zeznania podatkowego w Polsce. Będzie tak np. w przypadku Niemiec, Hiszpanii, Czech, Słowacji – dodaje.

Czym jest ulga abolicyjna?

W przypadku jednak, jeśli dana osoba ma do wykazania dochody np. z USA, Rosji czy Holandii, to będzie musiała je zadeklarować.

- Jest jednak tzw. ulga abolicyjna, która pozwala zredukować wysokość obciążeń podatkowych w Polsce – zaznacza gość radiowej Jedynki. – W przypadku dochodów z tych krajów konieczne jest również złożenie PIT-36, także z załącznikiem PIT/ZG, tylko metoda rozliczenia będzie nieco inna – dodaje.

REKLAMA

Jak przeliczyć dochód w walucie obcej na polskie złote?

Przy rozliczaniu dochodów zagranicznych, radzi ekspertka, warto pamiętać o tym, żeby właściwie przeliczyć dochód uzyskany w obcej walucie na polskie złote.

- Należy pamiętać o tym, że powinien być stosowany średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu – mówi Anna Misiak.

Urzędy skarbowe poszczególnych krajów wymieniają się między sobą informacjami o dochodach osiągniętych przez podatników.

Justyna Golonko, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej