Ustawa o obrocie ziemią zaszkodzi logistyce?

Rynek nieruchomości magazynowych i produkcyjnych w Polsce dynamicznie się rozwija. W roku 2006 w Polsce mieliśmy niecałe 3 miliony metrów kwadratowych powierzchni magazynowo - produkcyjnych.

2016-04-12, 11:43

Ustawa o obrocie ziemią zaszkodzi logistyce?
SEGRO Logistics Park Stryków . Foto: Materiały prasowe

Posłuchaj

O rynku nieruchomości magazynowych w kontekście zmian w prawie w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Magdalena Szulc dyrektor SEGRO na Europę Centralną (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Aktualnie jest to  prawie 10 milionów. Sieć logistyczna się rozbudowuje, bo Polacy się bogacą - mówi Magdalena Szulc dyrektor SEGRO na Europę Centralną.

- Porównujemy zdolność nabywczą Polaków biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie w 2006 rok i 2016 rok. W 2006 roku średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło około 7 tys. euro, aktualnie jest to 11 tys. euro. To znaczy, że społeczeństwo się bogaci, stać nas na więcej. Kolejnym wskaźnikiem jest porównanie ilości mieszkańców vs. metry kwadratowe.  W Polsce mamy 38 mln mieszkańców i 10 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Dla porównania jest 80 mln mieszkańców w Niemczech i 80 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Nadal mamy dużo do nadrobienia w porównaniu do Europy zachodniej – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Co z ustawą o obrocie ziemią?

Nad branżą mogą się jednak pojawić ciemne chmury. Chodzi o procedowaną obecnie w Parlamencie ustawę o obrocie ziemią, która ograniczy znacząco dostęp do gruntów dla branży.

- Jesteśmy przygotowani na tą ewentualność w najbliższych latach. Mamy zabezpieczone grunty. Do tej poru w 99 proc. kupowaliśmy grunty objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Nowe prawo to ryzyko realne. Jest możliwe spowolnienie dynami rozwoju, a co za tym pójdzie, to prawdopodobnie wzrost cen. Ale na tym etapie to są bardziej spekulacje – przekonuje specjalistka.

REKLAMA

Ustawą o obrocie ziemią już jutro zajmie się Senat. Czasu jest coraz mniej. 1 maja bowiem wygasają ograniczenia dla obywateli innych krajów Unii Europejskiej, dotyczące nabywania ziemi rolnej w naszym kraju.

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej