Konferencja: europejscy ministrowie za wzmocnieniem przemysłu
Reindustrializacja jest jednym z głównych tematów trwającej w Pałacu w Wilanowie ministerialnej konferencji „Przyjaciele Przemysłu”. W wydarzeniu biorą udział ministrowie ekonomii i gospodarki wielu europejskich państw - między innymi Polski, Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.
2016-04-22, 15:06
Posłuchaj
Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział, że jednym z wyzwań, także Trójkąta Weimarskiego, jest zwiększenie roli europejskiej gospodarki na świecie. „Już przedyskutowaliśmy kilka kwestii w kontekście Trójkąta Weimarskiego. Ale przede wszystkim rozmawialiśmy o tym jak reindustrializować Europę. Chcemy więcej europejskiej gospodarki na świecie, chcemy też, by była ona silniejsza” - deklarował Mateusz Morawiecki.
Trójkąt Weimarski działa, szczególnie na polu ministrów gospodarki - mówił wicekanclerz Niemiec Siegmar Gabriel. Jak zaznaczył, ostatnie lata dowiodły, że nie sprawdził się głoszony przez część ekspertów podział na starą, przemysłową gospodarkę i nową, skupiającą się na technologii.
- Wszyscy ci eksperci mówili nam, że powinniśmy się koncentrować na tej nowej gospodarce, a stara musi trafić do Chin albo gdzieś indziej. Te kraje, które poszły inną ścieżką, pokazując, ze można połączyć stary i nowy typ gospodarki, lepiej wyszły z kryzysu ostatnich niż te państwa skupiające się na tzw. nowej gospodarce - stwierdził Siegmar Gabriel, dodając, ze Niemcy, Francja i Polska należą do bardzo konkurencyjnych gospodarek.
Ochrona przemysłu europejskich państw
Francuski minister gospodarki, przemysłu i cyfryzacji Emmanuel Macron przekonywał, że uczestnicy konferencji powinni rozmawiać o modernizacji, ale też o ochronie przemysłu europejskich państw. Pierwszy aspekt dotyczy przede wszystkim wspólnego rynku cyfrowego.
REKLAMA
- Mamy też plan obronny. Chodzi o to jak chronić nasze przemysły i naszych pracowników przed nieuczciwą konkurencją. Chcemy to promować zarówno w branży stalowej, jak i w innych sektorach - powiedział Emmanuel Macron.
Konferencja po raz pierwszy odbywa się w Polsce
Konferencja „Przyjaciele Przemysłu” jest organizowana już po raz czwarty, w tym roku po raz pierwszy odbywa się w Polsce. To nieformalne spotkanie ministrów ds. gospodarki kilkunastu państw Unii Europejskiej.
W lutym odpowiedzialni za sprawy gospodarcze ministrowie z Niemiec, Polski, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Luksemburga napisali wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się podjęcia kroków mających zaradzić kryzysowi na rynku stali. W unijnym sektorze stalowym pracuje 328 tys. osób, a UE jest drugim na świecie producentem po Chinach. Polska znajduje się w czołówce europejskiej.
Dla unijnych krajów największym problemem jest wzrost zdolności produkcyjnych Chin. Według danych KE nadwyżka w tym kraju sięga 350 mln ton rocznie, czyli prawie dwa razy tyle, ile wynosi produkcja całej UE. W ciągu ostatnich trzech lat import z Państwa Środka znacznie wzrósł. Ceny niektórych produktów hutniczych spadły nawet o 40 proc. Unia próbuje się bronić, ale postępowania antydumpingowe nie przynoszą na razie efektu, choć tylko pod koniec 2015 i na początku 2016 r. uruchomiono 10 kolejnych takich procedur.
W poniedziałek Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach zaapelowała do resortów energii oraz Skarbu Państwa o zaangażowanie w proces przekształceń własnościowych polskich spółek z francuskiej grupy energetycznej EDF, wobec jej planowanego wycofania się z Polski.
IAR, awi
REKLAMA
REKLAMA