Jak działa optymalizacja podatkowa?
Duże międzynarodowe korporacje stosują różne metody, aby zoptymalizować swoje rozliczenia z fiskusem.
2016-05-04, 10:31
Posłuchaj
Koszty podatkowe są takim samym kosztem jak innego rodzaju obciążenia, na przykład koszty ludzkie, czy koszty zakupy surowców.
- Zdarzają się nadużycia, gdy firmy unikają płacenia podatków. Jednak z drugiej strony jest też tak, że z reguły optymalizacja podatkowa polega na wykorzystaniu dozwolonych, przewidzianych przez prawo metod celem obniżenia podatków. Warto pamiętać, że zaoszczędzone środki są reinwestowane i często powodują powstanie nowych miejsc pracy – uważa gość radiowej Jedynki Michał Jurczak, adwokat WFY Group.
Przeniesienie siedziby podatkowej
Metod optymalizacji opodatkowania jest bardzo wiele. Z reguły stosują je duże firmy, bo mają na to środki.
- Mogę wskazać dwie metody, które są najbardziej popularne. Pierwsza z nich jest to przeniesienie siedzimy podatkowej, czyli zmiana miejsca w którym dany podmiot opłaca podatki. Jako przykład można przytoczyć bardzo znany koncern portugalski, który przed kilkoma laty przeniósł swoją siedzibę podatkową z Portugalii do Królestwa Niderlandów. Firma broniła się, że nie zrobiła tego celem uniknięcia podatków, ale dla celów biznesowych. Nie da się ukryć, że zbiegło się to w czasie z drastyczną podwyżką podatków w Portugalii – wyjaśnia specjalista.
Opłaty licencyjne
Inną metoda optymalizacji przez lata stosowaną jest przeniesienie własności intelektualnych, często znaków towarowych do specjalnie w tym celu tworzonej spółki zwykle luksemburskiej lub cypryjskiej.
- Ta metoda polega na tym, że tworzy się specjalną spółkę celową, do której przenosi się znak towarowy. Tej spółkę trzeba płacić opłaty licencyjne za ten znak, co też jest kosztem. To pomniejsza podatki – wyjaśnia rozmówca.
Elżbieta Mamos, abo