Iran zabiega o kontrakty gospodarcze z polskimi firmami

2016-05-30, 14:42

Iran zabiega o kontrakty gospodarcze z polskimi firmami
Uczestnicy forum liczą na rozwinięcie współpracy pomiędzy polskimi i irańskimi firmami. Foto: Glow Images/East News/Chickenonline/Pixabay

Irańskie władze od kilku miesięcy intensywnie zabiegają w Europie o nowe kontrakty handlowe. W poniedziałek robią to w Warszawie, gdzie odbywa się polsko-irańskie forum gospodarcze.

Posłuchaj

Możliwości współpracy pomiędzy Polską a Iranem są bardzo duże - relacja Krystyny Prostak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wydarzenie to towarzyszy dwudniowej wizycie irańskiego ministra spraw zagranicznych Mohammeda Dżawada Zarifa.

Uczestnicy forum podkreślają, że możliwości współpracy gospodarczej między Polską a Iranem są ogromne. Dotyczy to w zasadzie wszystkich branż. Obecna wymiana handlowa nie jest wysoka i daleko niewystarczająca.

"Iran to kraj o bardzo dużym potencjale"

Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko powiedział, że Iran to kraj o bardzo dużym potencjale - bogaty w surowce mineralne, między innymi w ropę i gaz ziemny.

- Iran przez wiele lat poddany był sankcjom, dlatego w zasadzie potrzebuje wszystkiego - dodał wiceprezes KIG.

Pochodzący z Iranu adwokat Pirouzan Parvine, który bierze udział w Forum, również zwraca uwagę na duże możliwości współpracy między naszymi krajami. Dodał, że z jednej strony w Polsce poszukuje się nowych rynków - chodzi między innymi o zakładanie spółek polsko-irańskich. Z drugiej strony Iran może być świetnym punktem wyjścia na rynki regionu.

Program "Go Iran"

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży podkreślił podczas swojego wystąpienia, że Iran ma szczególne znaczenie dla Polski - jest naszym głównym partnerem gospodarczym w tym regionie. Przypomniał, że polski rząd stworzył program "Go Iran", który ma ułatwiać współpracę polskich i irańskich firm, a także inwestowanie w tym kraju.

- Polska ma wiele do zaoferowania. Mam nadzieję, że ten nowy rozdział, który otwiera się przed Iranem (zniesienie większości sankcji na początku br. - przyp. red.) i sukces Iranu będzie także sukcesem Polski - podkreślił wiceminister.

Chorąży wskazał, że polskie produkty są obecne na irańskim rynku i są to np. polskie meble.

- Ale to nie jest to, na czym chcielibyśmy kończyć, bo możliwości jest zdecydowanie więcej - przekonywał.

"Irańskie spółki mogą liczyć na partnerstwo ze strony polskich firm"

Wiceminister energii Michał Kurtyka powiedział podczas polsko-irańskiego forum, że otwiera się na nowo perspektywa rozszerzonej współpracy. Podkreślił, że irańskie spółki mogą liczyć na partnerstwo ze strony polskich firm.

Jako potencjalne branże, w których możemy współpracować, wymienił między innymi sektory gazu i ropy i elektroenergetyczny. Przypomniał, że w latach 70. i 80. wielu polskich specjalistów pracowało na budowach w Iranie.

- Chcielibyśmy nawiązać do tej świetnej tradycji współpracy technicznej i przemysłowej - powiedział.

"Iran może się stać hubem dla polskich towarów"

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif podkreślił, że po zniesieniu sankcji Iran stwarza "najlepsze warunki do działalności gospodarczej, inwestycyjnej, pomysłów joint venture - to najlepszy okres, jaki można sobie wyobrazić do współpracy".

Gość dodał, że wzrost gospodarczy w Iranie jest większy niż światowa średnia (w 2014 r. PKB wyniósł 3 proc.). - Jesteśmy najbardziej stabilnym i najbardziej bezpiecznym krajem w tym regionie. Jesteśmy też krajem tranzytowym. Leżymy na przecięciu szlaków handlowych z zatoką Perską, Morzem Kaspijskim, ale też w kierunku wschodnim - Indiami i Chinami - podkreślił Dżawad Zarif.

Przedstawiciele irańskiej delegacji przekonywali, że ich kraj może się stać "hubem" dla polskich towarów na inne rynki, m.in. dalekowschodnie czy rynek rosyjski.

Szczególna rola sektora prywatnego

Szef dyplomacji Iranu zwrócił uwagę, że szczególną rolę w tym kraju może odegrać sektor prywatny, który "może być tą lokomotywą, która będzie ciągnęła nasze relacje gospodarcze".

Po południu szef MSZ Iranu rozmawiał w Pałacu Prezydenckim z szefem BBN Pawłem Solochem o współpracy polsko-irańskiej.

- W czasie rozmów podkreśliliśmy szczególną rolę kultury i dialogu między społeczeństwami w przeciwdziałaniu zagrożeniom związanym z ekstremizmami oraz terroryzmem. Odnieśliśmy się także do dobrych tradycji współpracy polsko-irańskiej, mogącej być punktem wyjścia do poszerzania relacji gospodarczych – zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i na linii Unia Europejska-Iran - powiedział Soloch.

USA i UE na początku roku zniosły sankcje nałożone na Iran

Na początku br. USA i UE zniosły sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym. Umożliwiło to Iranowi eksport ropy do Unii. Iran odzyskał też dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

W ostatnich latach poziom polsko-irańskiej współpracy handlowej wynosił około 70 milionów dolarów rocznie. Biznesmeni mogli bowiem współpracować tylko w nielicznych sektorach, które nie były objęte sankcjami z powodu programu atomowego Teheranu. Zaczęto je znosić od końca ubiegłego roku.

W niedzielę irański minister spraw zagranicznych spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem ministrem Witoldem Waszczykowskim. Politycy podpisali umowę o współpracy. Kilka dni temu gościł w Warszawie szef irańskiego MSW, który z ministrem Mariuszem Błaszczakiem podpisał z kolei umowę o współpracy w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości.

IAR/PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej