X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

"Ceny wody i ścieków osiągają poziom nieakceptowany. Prawo wodne spowoduje dalsze podwyżki"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 14:59
Zmiany i prawo wodne trzeba wprowadzać stopniowo, one muszą być bardzo wyważone i gruntownie przeanalizowane – mówi Tadeusz Rzepecki z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Jak dodaje, opłaty za wody i ścieki już teraz osiągają poziom, który zaczyna być nieakceptowany przez społeczeństwo, więc trzeba być bardzo ostrożnym.
Ceny wody w różnych gminach różnią się znacząco, nawet dziesięciokrotnie
Ceny wody w różnych gminach różnią się znacząco, nawet dziesięciokrotnieFoto: kaboompics /pixabay/domena publiczna

W tarnowskich wodociągach jest realizowana wielomilionowa inwestycja – instalacja hydrolizy i fermentacji osadów. Na jakim jest etapie?

Tadeusz Rzepecki, przewodniczący rady w Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie, prezes Tarnowskich Wodociągów: Jeśli chodzi o tempo budowy, jest bardzo dobrze. Wiele obiektów jest już bardzo zaawansowanych jeśli chodzi o prace budowlane. Chcemy, żeby to była wzorcowa instalacja zagospodarowania osadów ściekowych, która w sposób ekstremalnie intensywny wykorzystuje energię zawartą w osadach ściekowych. To jest jedno z podstawowych zadań, które stawiamy przed tą instalacją i przed wykonawcą, chociaż sami doprowadziliśmy do stworzenia samego projektu, czyli wiedzieliśmy, czego oczekujemy. Od wykonawcy chcemy teraz zrealizowania tego w stu procentach. Naszym celem jest pokazać, że osady ściekowe mogą generować dużą ilość energii i mogą być przydatne. A poza tym, będziemy mieli także energię cieplną, dzięki czemu wysuszymy te osady ściekowe na naszej suszarni.

W jakim stopniu projekt ustawy rządu w sprawie opodatkowania wody dotknie branżę wodociągową?

– Z punktu widzenia Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie jesteśmy od wielu lat przyzwyczajeni do tego, że za wodę płacimy. Wszystkie wodociągi do celów zaopatrzenia w wodę, zarówno przemysłu jak i ludności, odprowadzają opłatę za korzystanie z wód do urzędu marszałkowskiego i jednocześnie za zrzut ścieków sanitarnych.

Dla nas nie jest to nowość, ale mówi się o tym, że te opłaty wzrosną. To dość duży problem, bo jesteśmy dzisiaj, jeśli chodzi o branżę, w bardzo trudnym okresie, kiedy nasze usługi zaczynają być coraz droższe. Jest tak z racji dużych inwestycji, które musieliśmy zrealizować aby spełnić wymogi Unii Europejskiej. Mieliśmy 12 lat, od 2004 do 2016 roku, na wdrożenie dyrektywy ściekowej i to raczej się udało. Ale niestety konsekwencją tych ogromnych inwestycji jest poniesienie około 120 miliardów złotych wydatków w branży, więc to są nieprawdopodobne pieniądze. Udało nam się zrealizować ogromny zakres prac kanalizacyjnych, jak i oczyszczalni ścieków czy stacji uzdatniania sieci wodociągowej…

Spore zamieszanie wzbudza pomysł powołania Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Mówi się, że samorządy dużo na tym stracą.

– Zakres działania tego przedsiębiorstwa w nowej Ustawie prawo wodne jest dosyć szeroki. Ma to być gospodarstwo na wzór Lasów Państwowych, które ma przejąć wszelkie zarządzanie wszystkimi wodami ze wszystkimi konsekwencjami, w tym sprawozdawczymi i wydawaniem pozwoleń wodno-prawnych. Do tego dochodzą środki finansowe, które będą pochodziły z opłat za korzystanie ze środowiska, czyli pobór wód, zrzut ścieków, plus ewentualnie innych opłat lub kar. Będą one kierowane nie do marszałka i dystrybuowane potem na narodowy fundusz i inne fundusze, lecz właśnie do tego przedsiębiorstwa i stamtąd dopiero dystrybuowane do narodowego funduszu ochrony środowiska.

Jedna z bardzo istotnych rzeczy, którą mogą stracić samorządy, to brak możliwości finansowania przedsięwzięć wodociągowych z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, bo nie będą do nich trafiały pieniądze z wody. Innymi słowy, wojewódzkie fundusze być może nie będą też finansowały przedsięwzięć wodociągowych. To jest duży ubytek możliwości finansowych dla samorządów, szczególnie małych gmin, które korzystały z niewielkich funduszy na niewielkie zadania właśnie w wojewódzkich funduszach. Tutaj odchodzi też działalność decyzyjna, czyli wszystkie decyzje administracyjne w postaci pozwoleń wodnoprawnych będą przechodziły od starostów i z urzędów marszałkowskich właśnie do przedsiębiorstwa „Wody Polskie”.

Nowa ustawa prawo wodne słusznie budzi kontrowersje?

– Wydaje mi się, że trzeba powiedzieć jedną ważną rzecz: te zmiany trzeba wprowadzać stopniowo, one muszą być bardzo wyważone i gruntownie przeanalizowane, aby przypadkiem na wskutek wprowadzenia tego typu opłat – a w naszym przypadku podwyższenia tych opłat – nie spowodować albo trudności ekonomicznych przedsiębiorstw, które zarządzają tym działem gospodarki, albo co gorsze, nie spowodować takiego obciążenia mieszkańców, iż nie będą mogli zrealizować zobowiązań wobec przedsiębiorstw.

My w tej chwili mamy już wiele przedsiębiorstw na granicy tzw. dochodu rozporządzalnego, czyli opłaty za wody i ścieki osiągają poziom, który zaczyna być nieakceptowany przez społeczeństwo, lub nie ma możliwości finansowych zaakceptowania tych cen. To są szczególnie te obszary, gdzie inwestycje były niezwykle intensywne, tj. były ogromne wydatki i w tym momencie ceny są niestety bardzo wysokie.

Michał Nowak
Zobacz więcej na temat: ceny woda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opłaty za wodę: firmy liczą, o ile wzrosną ich koszty

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 12:43
Nowe Prawo wodne ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku. Stan wód i chaos w zarządzaniu nimi w Polsce jest taki, że regulacje są pilnie potrzebne. Ponadto wymaga ich od nas Komisja Europejska. Bez tego nie będzie można uruchomić unijnych funduszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny wody i ścieków w Polsce: gdzie najdrożej, gdzie najtaniej?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 14:40
Różnice w cenach wody i ścieków są w Polsce szokujące i sięgają nawet 900 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda i ścieki zatopią przemysł i rolnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 08:06
Przedsiębiorcy obawiają się słonych opłat za media. Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", resort środowiska planuje podwyżki, ale tłumaczy, że zaporowe stawki odczują boleśnie tylko producenci działający na terenach ubogich w wodę.
rozwiń zwiń