TTIP: USA chce w tym roku zakończyć negocjacje

Amerykanie nadal liczą, że do końca tego roku uda się ustalić treść porozumienia o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

2016-07-15, 20:07

TTIP: USA chce w tym roku zakończyć negocjacje
W Brukseli zakończyła się 14. runda negocjacji TTIP. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Amerykanie nadal liczą, że do końca tego roku uda się ustalić treść porozumienia o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Negocjatorzy obu stron przekonywali dziś, że Brexit nie wpłynie na ich prace, choć wiele kwestii gospodarczych i prawnych nadal wymaga kompromisu./Tomasz Majka, Polskie Radio, Bruksela/.
+
Dodaj do playlisty

Negocjatorzy obu stron przekonywali dziś, że Brexit nie wpłynie na ich prace, choć wiele kwestii gospodarczych i prawnych nadal wymaga kompromisu. W Brukseli zakończyła się 14. runda negocjacji.

Szef unijnych negocjatorów Ignacio Bercero przekonywał na konferencji prasowej, że negocjacje są zaawansowane.

Unia chce wielu kompromisów

"Oczywiście jeszcze wiele pracy przed nami. Mamy już przygotowane propozycje kompromisu prawie we wszystkich częściach porozumienia. Będziemy kontynuować rozmowy podczas wakacji i podkreślam, że porozumienie ma sens pod względem ekonomicznym, politycznym i strategicznym" - zapewniał Hiszpan.

Amerykanom się spieszy. Przez wybory

Dan Mullaney - lider amerykańskich negocjatorów przyznawał, że czasu na wypracowanie kompromisu jest coraz mniej, gdyż za kilka miesięcy odbędą się wybory w Stanach Zjednoczonych, w następnym roku we Francji, a później w Niemczech.

REKLAMA

 "Jesteśmy skoncentrowani na tym, by zakończyć rozmowy polityczne w tym roku. Później dojdzie do zmian w Stanach Zjednoczonych i kolejnych w Europie. I to może opóźnić negocjacje" - powiedział Amerykanin.

Negocjatorzy liczą, że po wakacjach powinien zostać zaprezentowany już jeden wspólny tekst porozumienia, nad którym będą trwały dalsze prace. TTIP wywołuje jednak także liczne protesty.

Najwięcej problemów z żywnością

Obawy budzą przede wszystkim regulacje dotyczące jakości żywności, które są inne w Stanach Zjednoczonych niż w Unii Europejskiej.

Dodatkowo wprowadzenie w życie wypracowanego porozumienia wymaga wielu wysiłków. W momencie, kiedy będzie gotowy dokument, zostanie on skierowany do Rady Europejskiej, skąd trafi pod obrady i głosowanie Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

Następnie umowa będzie musiała zostać ratyfikowana przez wszystkie 28 państw UE.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej