Wyjazdy zagraniczne: karta czy gotówka?
Wakacje w pełni i wielu z nas swój urlop decyduje się spędzić poza granicami naszego kraju.
2016-07-21, 11:25
Posłuchaj
A przebywając zagranicą - warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób dokonywać różnego rodzaju opłat - tak żeby też nie przepłacić.
Gotówka czy karta?
- Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie jednego i drugiego. Warto kupić trochę waluty w Polsce, ale też zabrać karty. Jeśli zdarzyłoby się, że ktoś ukradnie nam portfel, lub go zgubimy, czy okaże się, że wydamy całą gotówkę, którą mamy, to możemy skorzystać z karty - wyjaśnia Jarosław Sadowski z Expandera.
Jeżeli na wyjeździe zagranicznym, mamy wcześniej opłacone zakwaterowanie i wyżywienie, a potrzebujemy pieniędzy tylko na drobne wydatki, wówczas możemy spokojnie płacić kartą.
Uwaga na dodatkowe opłaty
- Jednak jeśli sami organizujemy taki wyjazd i za wszystko płacimy we własnym zakresie, to już należy sprawdzić, ile wynoszą dodatkowe opłaty w banku. A może być ich kilka, na przykład prowizja za przewalutowanie, która też może być ukryta w samym kursie. Dodatkowo bank może pobierać opłatę za wypłatę w zagranicznym bankomacie. Może się zdarzyć, że łączne koszty wyniosą nawet 7-8 proc. – podkreśla ekspert.
REKLAMA
Ryzyko kursowe
Jednak w przypadku płatności przy pomocy karty - nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, ile będzie nas to kosztowało.
- Nawet jeśli prowizja jest nam znana, to nie znamy kursu na przyszłość, banki księgują z 2-3 dniowym opóźnieniem, a liczy się kurs z dnia, w którym dokonywane jest księgowanie – ostrzega ekonomista Paweł Majtkowski.
Prowizje z bankomatów
A w miejscach typowo turystycznych - na przykład na lotniskach
możemy dodatkowo zapłacić za wypłaty z bankomatów nawet jeśli nasz bank - oferuje nam darmowe korzystanie z bankomatów na całym świecie.
REKLAMA
- Opłata jest doliczana do kwoty, którą wypłacamy z bankomatu. Nawet jeśli bank gwarantuje nam bezpłatną wypłatę ze wszystkich bankomatów, to taką opłatę poniesiemy. Tego rodzaju prowizje zwykle można spotkać w bankomatach w miejscach obleganych turystycznie. Nie jest też tak, że ona występuje we wszystkich bankomatach wszystkich banków – dodaje.
Co ważne, o doliczeniu dodatkowej opłaty, musimy zostać wcześniej poinformowani, co więcej, wyrazić na to zgodę.
Nie kupujmy egzotycznych walut
A zabierając gotówkę na zagraniczne wakacje w kraju warto wymieniać tylko podstawowe waluty.
- Nie polecałbym kupowania walut innych niż euro, dolar, funt brytyjskich, czy frank szwajcarski, dlatego że kursy innych walut w naszych kantorach są zazwyczaj zaniżone, lub zawyżone, w zależności od tego czy kupujemy, czy sprzedajemy. Zysk kantoru jest znacząco wyższy. Zatem jeśli chcemy brać gotówkę, kupujmy tylko główne waluty – przekonuje gość.
REKLAMA
A dopiero na miejscu, wymieniajmy euro, dolary czy franki, na lokalną walutę. Tak będzie zdecydowanie taniej.
Dominik Olędzki, abo
REKLAMA