Ranking jakości życia SEDA: w tym rankingu Polska jest najlepsza w Europie
Polska jest najlepsza w Europie w poprawie jakości życia. Problemem jest rynek pracy i dochody, tak wynika z Indeksu zrównoważonego rozwoju SEDA, który opracowali eksperci z Boston Consulting Group.
2016-08-25, 10:10
Posłuchaj
W raporcie zbadano 149 państw świata, biorąc pod uwagę i oceniając takie elementy jak: wzrost PKB, stabilność gospodarki, sytuację na rynku pracy, jakość edukacji i opieki zdrowotnej, infrastrukturę, administrację, poziom dochodów, społeczeństwo obywatelskie i stan środowiska naturalnego.
Polska 30. na świecie pod względem jakości życia
̶ Jak się okazuje pod względem poprawy jakości życia wyraźnie gonimy Zachód. Wg rankingu SEDA, Polska jest w tej chwili 30. najlepszym miejscem do życia na świecie - mówi Nina Hałabuz z Boston Consalting Group.
̶ To wysoko, zważywszy na poziom wskaźnika ekonomicznego, jakim jest poziom PKB na mieszkańca, który plasuje nas poniżej 50. miejsca – podkreśla ekspertka.
Polska najszybsza w poprawie jakości życia
̶ Jak wynika z rankingu, nasz kraj najszybciej spośród krajów UE poprawia jakość życia w każdym z 10 wymiarów - mówi Douglas Beal, partner BCG i autor SEDA.
Poziom życia wyprzedza wzrost PKB
̶ Jeśli porównamy poziom poprawy jakości życia do wzrostu PKB z ostatniego roku, to Polska jest jednym z pięciu czołowych krajów na świecie w tym zestawieniu, a w zeszłym roku była na 1. miejscu pod tym względem, mówi Douglas Beal.
Zadziwiająco niska pozycja USA i Australii
̶ Zaskakująca w rankingu jest natomiast pozycja krajów pozaeuropejskich, takich jak Stany Zjednoczone czy Australia - dodaje Nina Hałabuz.
Wyjaśnia, że te znajdują się w 2. dziesiątce rankingu, mimo że są to kraje bardzo bogate.
̶ Okazuje się, że rządy tych krajów gorzej sobie radzą z przełożeniem zamożności na jakość życia obywateli – mówi ekspertka.
Co ciekawe, naszym osiągnięciem jest również przełamanie typowej, negatywnej zależności pomiędzy wzrostem gospodarczy i stanem środowiska. W Polsce, równolegle z rozwojem ekonomicznym, następuje jego poprawa.
Polska ma też swoje wady
Niestety największe nasze słabości to rynek pracy i dochody.
REKLAMA
Jak podkreśla ekspertka, na tle regionu wyróżniamy się pod względem stabilności gospodarczej, edukacji, stanu służby zdrowia, natomiast naszą pietą achillesową są wskaźniki ekonomiczne.
Pod względem dochodów i rynku pracy jesteśmy w regionie wciąż słabsi od tych, którzy weszli do Unii w 2004 r. – mówi Nina Hałabuz.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA