Druga specustawa dot. ASF trafi do prezydenta
Powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać: sanitarny odstrzał dzików; ubój trzody chlewnej za odszkodowaniem; przestrzeganie zasad bioasekuracji - zakłada tzw. druga specustawa dot. ASF, nad którą w piątek zakończył prace parlament. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
2016-09-23, 11:03
W piątek posłowie poparli zaproponowaną przez Senat poprawkę do ustawy. Łagodzi ona kary dla kół łowieckich za niewykonanie nakazów sanitarnego odstrzału dzików do 0,25-1,3 średniego miesięcznego wynagrodzenia. Pierwotnie ustawa zakładała kary w wysokości od 1- do 3-krotnego wynagrodzenia. Za odrzuceniem poprawki głosowało 140 posłów, przeciw było 257, wstrzymało się od głosu 41. Oznacza to, że Sejm poprawkę przyjął.
Ustawa m.in. zaostrza przepisy dotyczące rejestracji świń
Wprowadza obowiązek rejestracji zwierząt w ciągu 30 dni, a każde przemieszczanie (zmiana miejsca pobytu zwierzęcia) będzie musiało być zgłoszone w ciągu 7 dni, natomiast w okresie, kiedy występuje choroba zakaźna i gospodarstwo znajduje się na terenie wyznaczonych stref, rolnik będzie miał obowiązek zgłaszania wszystkich przemieszczeń, sprzedaży, upadków zwierząt, w ciągu 24 godzin.
Istotną zmianą jest też wprowadzenie znakowania zwierząt numerami wszystkich kolejnych siedzib stad, w których przebywały. W tej chwili, zgodnie z polskimi przepisami, zwierzę jest znakowane tylko w siedzibie stada, w której się urodziło.
Ustawa został uchwalona w trybie nadzwyczajnym
W środę odbyło się pierwsze czytanie tego rządowego projektu w Sejmie, a w czwartek przed południem został on uchwalony. Wieczorem w czwartek poparł ją Senat.
Jest to druga specustawa, która ma pomóc w zwalczeniu ASF. W połowie września Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje wykup trzody ze stref zagrożonych i przetworzenie tego mięsa na konserwy, które mają być wykupione od zakładów mięsnych przez jednostki finansów publicznych.
Nowe przepisy mają obowiązywać w 14 dni od ogłoszenia.
Wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas odnotowano 111 przypadków ASF u dzików i 20 ognisk tej choroby u świń, w tym 17 od czerwca br. Zutylizowano ponad 1200 sztuk świń. Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, gdyż zakażone zwierzęta trzeba zabijać (nie ma na nią szczepionki). Ponadto nie można eksportować świń i wieprzowiny.
PAP, abo
REKLAMA
REKLAMA