Morawiecki: mamy mapę drogową wszystkich ustaw, które trafią do Sejmu
Mamy mapę drogową wszystkich ustaw, które do końca roku chcemy przedstawić w Sejmie - poinformował w piątek na pierwszym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wicepremier Mateusz Morawiecki.
2016-09-30, 14:55
Posłuchaj
- Pani premier poprosiła o wyznaczenie dokładnej mapy drogowej wszystkich ustaw do końca tego roku, które chcemy tutaj przedstawić, przedyskutować i przedstawić w Sejmie. Taką mapę drogową już mamy, będziemy ją wstępnie omawiać z bardzo konkretnymi projektami ustaw - powiedział Morawiecki.
Poinformował, że resort rozwoju ma gotowych 12 projektów ustaw; "są to głównie ustawy dotyczące swobody działalności gospodarczej". Jak wymieniał, chodzi m.in. o nowelizację ustawy kodeks postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw, co ma doprowadzić do lepszej regulacji dot. kar administracyjnych, sankcji administracyjnych dla przedsiębiorców w przypadku naruszenia jakichś przepisów. - To jest jeden z elementów, który przedsiębiorcy nam sygnalizują - powiedział Morawiecki.
Wymienił także m.in. projekt nowelizacji ustawy dotyczącej dochodzenia niektórych wierzytelności oraz projekt nowelizacji ustawy Prawo o miarach. Dodał, że gotowy jest także projekt nowelizacji niektórych ustaw, mający na celu poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców. Mówił także o projekcie założeń tzw. konstytucji dla biznesu.
Wśród projektów przygotowywanych w resorcie energii Morawiecki wymienił projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych - jak podkreślił - bardzo ważny zarówno z punktu widzenia rozszerzenia katalogu działań i rodzajów paliw niskoemisyjnych, które będą mogły być objęte mechanizmami wsparcia, a także projekt nowelizacji prawa energetycznego.
Deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB priorytetem
Priorytetem będzie utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB - powiedział w piątek wicepremier Mateusz Morawiecki podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Podkreślił wagę wymiaru europejskiego w życiu gospodarczym.
REKLAMA
- Chcę zapewnić, że dla nas ogromnym priorytetem będzie utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego państwa poniżej 3 proc. (PKB - PAP). Jest to ważne z punktu widzenia percepcji rynków finansowych, rynków kapitałowych, jest to potrzebne z punktu widzenia oglądu sytuacji gospodarki polskiej przez agencje ratingowe, jak już wszyscy w tym roku się tego nauczyliśmy - podkreślił.
Dodał także, że "chcemy być dobrym krajem członkowskim Unii Europejskiej", który "dba o jednolity rynek i swobodę przepływu". - I będziemy też zabiegać o to, żeby te swobody, które przekładają się na pozytywny wzrost gospodarczy Polski, żeby one również były lepiej postrzegane, niż są do tej pory. Bo nie chcemy być krajem członkowskim traktowanym gorzej, niż te najsilniejsze kraje Unii Europejskiej - zaznaczył Morawiecki.
Podkreślił, że wymiar europejski jest niezwykle ważnym obszarem życia gospodarczego, praktycznie dla każdego z ministrów zasiadających w KERM. Wskazał, że nad zgodnością polskich regulacji z prawem Unii Europejskiej w Komitecie czuwał będzie wiceszef MSZ Konrad Szymański.
Premier zainaugurowała działanie KERM
Premier Beata Szydło otworzyła inauguracyjne posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
Szefowa rządu powiedziała, że ciało to będzie odpowiadać za rozwój i politykę gospodarczą, będzie też opiniowało projekty ustaw z tej dziedziny. Beata Szydło podkreśliła, że polska gospodarka powinna szybciej się rozwijać, aby Polacy mogli godnie żyć.
REKLAMA
Premier wyraziła przekonanie, że członkowie Komitetu poradzą sobie ze stojącymi przed nimi zadaniami. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się najpierw przygotowaniem harmonogramu pracy na najbliższe miesiące. Przewodniczący Komitetu, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przypomniał, że powołanie tego gremium jest spełnieniem obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił, że rząd chce przede wszystkim doprowadzić do wzrostu PKB, przy zachowaniu stabilności finansów państwa. Wicepremier poinformował, że jego zastępcą w Komitecie będzie przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, Henryk Kowalczyk.
IAR, PAP, abo
REKLAMA