Wygrana Donalda Trumpa. Rynki nerwowe, ale wracają do równowagi

2016-11-09, 12:25

Wygrana Donalda Trumpa. Rynki nerwowe, ale wracają do równowagi
"Prawdopodobne zwycięstwo Donalda Trumpa osłabiło złotego do 4,35/EUR. . Foto: Pixabay

Rynki finansowe stabilizują się po początkowych spadkach związanych z wygraną Donalda Trumpa. Amerykanie zdecydowali, że będzie on 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj

Rynki finansowe stabilizują się po nocnych i porannych stratach związanych z wynikami amerykańskich wyborców. Zdecydowali oni, że kolejnym prezydentem USA będzie Donald Trump./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Analityk domu maklerskiego TMS Brokers, Bartosz Sawicki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że rynki finansowe po początkowych spadkach odrabiają straty.

Stracił złoto, zyskał frank i złoto

Mimo to dolar jest słabszy. Podobnie jest, jak wskazuje analityk, z walutami rynków wschodzących, w tym ze złotym. Wyniki wyborów, jak dodaje Bartosz Sawicki umocniły franka szwajcarskiego oraz podniosły cenę złota. Tracą indeksy giełdowe w Europie i Azji.

Ekspert wskazuje, że na wygranej Donalda Trumpa najbardziej straciła meksykańska waluta - peso, która w nocy traciła nawet 10 procent. Bartosz Sawicki nie dziwi się temu zjawisku, ponieważ handel z USA stanowi dla Meksyku poważne źródło dochodów.

Przed godziną 11 za jednego dolara trzeba było zapłacić około 3 złotych i 91 groszy. Po godzinie 6 dolar było około 7 groszy tańszy. Także przed godziną 11 indeks 20 największych spółek na warszawskiej giełdzie był o ponad 1 procent niższy, niż na wczorajszym zamknięciu sesji.

Pierwsze reakcje były bardzo nerwowe

Pierwszą reakcją na polskim rynku będą umiarkowane wzrosty rentowności obligacji i wystromienie krzywej (ryzyko kredytowe, niepewność). Można spodziewać się solidnych spadków na giełdzie oraz osłabienia złotego, który w momencie pisania tego tekstu jest niewiarygodnie mocny (=silny ruch jest możliwy po otwarciu rynków kasowych)., czytamy w komentarzu analityków.

Na GPW spadek najważniejszych indeksów

Na wiadomość o wygranej Trumpa, na Giełdzie Papierów Wartościowych odnotowano spadek cen akcji najważniejszych indeksów. Osłabł złoty.
Na otwarciu główny indeks WIG20 zanotował spadek o 1,36 procent, indeks WIG30 o 1,34 procent, a WIG o 1,29 procent.

Złoty słabszy wobec dolara i franka

Słabł również złoty. O 0,09 procent podrożał dolar amerykański, za którego według średniego kursu NBP trzeba zapłacić 3 zł 91 groszy. W górę idzie też frank szwajcarski. Jego cena wzrosła o 0,32 procent i trzeba za niego zapłacić 4 złote i jeden grosz. Nie zmieniła się natomiast cena euro. Jeden euro kosztuje obecnie 4 złote 32 grosze.

Wiceminister finansów Cezary Mech: zwycięstwo Trumpa oznacza obawę o politykę gospodarczą USA

Zwycięstwo Donalda Trumpa wywołało "potężne zaniepokojenie na rynkach kapitałowych" i oznacza obawę o znaczącą zmianę dotychczasowej polityki gospodarczej i zagranicznej Stanów Zjednoczonych - uważa b. wiceminister finansów Cezary Mech.

Polska nadal uznawana przez rynki za kraj wrażliwy

Mech w rozmowie z PAP powiedział, że ofiarą zamieszania na rynkach może być też Polska, gdyż mimo że - w przeciwieństwie do Meksyku - nie była bezpośrednio narażona na zmianę polityki USA, to pod względem kapitałowym jest uznawana za kraj najbardziej wrażliwy na zawirowania na światowym rynku kapitałowym – przed Meksykiem i Węgrami.

Zagrożenie może długo nie minąć

"Mimo opadnięcia emocji i złagodzenia retoryki przez prezydenta Trumpa, zagrożenie nawet w średniookresowej perspektywie nie minie, gdyż polityka monetarna Polski nie została przygotowana na odpływ kapitałów" - mówił Mech. Jego zdaniem jest to związane z tym, że nie "uzłotowiliśmy pożyczek frankowych", mamy 30-procentowy udział emisji walutowych Ministerstwa Finansów, a system finansowy może ulec osłabieniu w związku z "procesem tzw. polonizacji banków".

Trump może zresetować stosunki z Rosją, kosztem Polski

Mech uważa, że prezydent Donald Trump może zaostrzyć "wojnę gospodarczą z Chinami", co przy chęci rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie może prowadzić do „zresetowania” stosunków z Rosją kosztem interesów Polski i Europy Wschodniej.

Osłabienie interesów Polski w Unii Europejskiej

"W sytuacji Brexitu napięcia z Niemcami mogą skutkować dalszym osłabieniem interesów ekonomicznych Polski w Unii Europejskiej" - zaznaczył. Jego zdaniem istnieje obawa, że "osłabienie polityczne naszego kraju może owocować presją na Polskę do zakupu drogiego sprzętu militarnego czy też elektrowni atomowej kosztem krajowej bazy wytwórczej" - dodaje.

Powiązany Artykuł

giełda pap.jpg
Wygrana Trumpa w wyborach w USA: światowe rynki w dół – tanieje dolar, akcje, ropa, miedź

Dyskusja towarzysząca projekcji inflacyjnej podczas dzisiejszego posiedzenia RPP może wyraźniej akcentować ryzyka dla wzrostu. Z tego powodu mogą się pojawić oczekiwania na spadki stóp procentowych, co powinno hamować wzrosty rentowności na długim końcu. W ostatecznym rozrachunku – tak jak pisaliśmy wczoraj – reakcja rynkowa może być bardzo podobna do reakcji na Brexit. Podobnie też warto wykorzystywać przestrzelenia w rynkowych reakcjach na wynik wyborów, napisali w porannym, komentarzu analitycy mBanku.

Jakie skutki ekonomiczne zmiany władzy w USA

Jak podkreślają, konsekwencje polityczne i geopolityczne, które będą dominować w mediach, warto w tej chwili zostawić na boku i rozważyć skutki rynkowe i ekonomiczne zmiany władzy w Stanach Zjednoczonych.

Trump będzie miał po swojej stronie Kongres kontrolowany przez jedną partię

Zwracają uwagę, że po raz pierwszy od 2006 roku prezydent będzie miał po swojej stronie Kongres kontrolowany przez jedną partię – kończy się zatem era politycznego klinczu, który mocno ograniczał inicjatywę i prowadził do zachowywania status quo w polityce gospodarczej.

Czeka nas cięcie podatków dla korporacji i protekcjonizm i wypowiadanie umów?

Program gospodarczy nowego prezydenta jest oczywiście mieszanką propozycji ortodoksyjnych i charakterystycznych dla Republikanów (rozluźnienie regulacji, cięcia podatków dla korporacji i najlepiej zarabiających) oraz propozycji niestandardowych (wypowiedzenie umów i protekcjonizm w handlu międzynarodowym, renegocjacja warunków zadłużenia USA).

Można domniemywać, że ostateczny kształt rządu i decyzje personalne zaważą na tym, jaka część programu zostanie zrealizowana, prowadzona polityka gospodarcza będzie mieć jednak zdecydowanie republikański charakter i można oczekiwać jej rozwodnienia w konfrontacji prezydenta z administracją.

Wypowiedzenie umów zagranicznych oznacza osłabienie wzrostu gospodarczego na świecie

Skutki długookresowe prezydentury Trumpa mogą przy tym być znaczące - prezydenckie prerogatywy pozwalają na jednostronne wypowiadanie umów handlowych i inwestycyjnych (TPP, TTIP, NAFTA) – to zaś wiązać się będzie z długookresowo niższym wzrostem na świecie (a więc niższymi stopami procentowymi).

Rozluźnienie fiskalne może przyspieszyć wzrost w USA

Już w porozumieniu z Kongresem zostaną zapewne cofnięte zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Tym niemniej, nie można zaprzeczyć, że rozluźnienie fiskalne powinno w krótkim okresie doprowadzić do przyspieszenia wzrostu.

W 2018 r. zmiana na fotelu szefa Fedu

Wpływ na politykę Fed może być jedynie pośredni, poprzez interakcję z polityką fiskalną, ale nie można wykluczyć, że w lutym 2018 r. Janet Yellen zostanie zastąpiona przez nominata wybranego przez prezydenta Trumpa.

Na rynku: osłabienie dolara, akcji i spadki rentowności obligacji

Co do konsekwencji rynkowych, zwycięstwo Trumpa to przede wszystkim wyższa zmienność, której doświadczamy od wczesnych godzin porannych. Tak jak się spodziewaliśmy, doszło do osłabienia dolara (nie było to jednak osłabienie w znaczącej skali), spadków na giełdzie oraz spadków rentowności obligacji.

Co z grudniową podwyżką stóp procentowych w USA?

Na chwilę obecną scenariusz podwyżki stóp w grudniu wisi na włosku, choć nie warto się z niej pochopnie wycofywać, czego nie robimy. Jak szybko rynki będą w stanie otrząsnąć się z tego stanu?

Rynek będzie zmienny, gdyż inaczej obstawiał w tej grze

Jak pioszą analitycy mBanku, wydaje się, że wysoka zmienność utrzyma się przez pewien czas z uwagi na fakt, że rynek został złapany na wykroku i obstawiał inny scenariusz (w konsekwencji zrealizowało się dużo zleceń S/L, wielu inwestorów przejściowo wypadło z rynku, co pogorszy płynność).

Jakie konsekwencje gospodarcze w Europie?

 Można spodziewać się akcji banków centralnych płynność tą wspomagających. Można też śmiało obstawić, że głos Bundesbanku w sprawie europejskiego QE (taper talk) będzie obecnie zdecydowanie słabiej słyszalny, zwłaszcza że spready kredytowe mogą ulec znaczącemu rozszerzeniu generując presję na cały sektor bankowy (pamiętajmy też o referendum konstytucyjnym we Włoszech jako czynniku ryzyka na najbliższe tygodnie). Wchodzimy w kolejny okres oczekiwań na niższe stopy procentowe, ale i zapewne w większe tendencje odśrodkowe w samej UE oraz strefie euro (ryzyko polityczne, kredytowe).

 PAP. Komentarz mBank, jk

Polecane

Wróć do strony głównej