Ukraina: rząd podjął decyzję o nacjonalizacji największego banku w kraju
Największy bank Ukrainy, PrivatBank, znacjonalizowano, bo nie miał środków na dokapitalizowanie i trzeba było ratować pieniądze jego klientów, których oszczędności są teraz chronione przez państwo – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
2016-12-19, 14:51
Posłuchaj
- Sprawa dotyczy prywatnej instytucji finansowej, jednak ta decyzja nie jest kwestią prywatną. Dotyczy bezpośrednio połowy mieszkańców Ukrainy, osób fizycznych, będących jego klientami, tak samo, jak i ponad 50 procent osób prawnych, które zarejestrowane są na Ukrainie – powiedział.
Poroszenko określił przejęcie banku przez państwo jako „bezprecedensowe”, zaznaczając, że działania jego właścicieli nie wystarczyły, by utrzymać bank na powierzchni. Ocenił, że problemy PrivatBank narastały przez lata, a w warunkach wojny w Donbasie i kryzysu gospodarczego uległy jedynie zaostrzeniu.
„Stworzyło to zagrożenie dla samego banku i dla całego systemu bankowego Ukrainy. Jest to oczywiste dla nas wszystkich. Z tej przyczyny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poważne zaniepokojenie wywołane tą sytuacją wyrażali nasi kluczowi partnerzy finansowi: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i inni” – oświadczył.
„Właśnie dlatego w ostatnich godzinach Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Narodowy Bank Ukrainy (NBU), Rada Ministrów i Ministerstwo Finansów podjęły wszelkie prawno-formalne decyzje na rzecz przejścia PrivatBanku w pełni na własność państwa. Te decyzje uratowały bank i system bankowy” – dodał Poroszenko.
Wcześniej szefowa NBU Wałeria Hontariewa wyjaśniła, że PrivatBank został znacjonalizowany, gdyż był niewypłacalny. Według NBU różnica między rezerwami a ryzykiem kredytowym tej instytucji wyniosła 96 miliardów hrywien (ok. 15 mld zł).
- Regulator (NBU) zwrócił się w związku z tym do rządu z propozycją przekazania tego banku, ważnego dla systemu finansowego kraju, na własność państwa – powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie.
Hontariewa wyraziła przekonanie, że nacjonalizacja PrivatBank nie doprowadzi do wyprowadzenia z niego depozytów. - W związku z tym, że duża część wkładów to depozyty terminowe, a ważne jest, że jest to (już) w 100 procentach bank państwowy, który gwarantuje zachowanie wkładów, nie oczekujemy znacznego wyprowadzenia depozytów i nie przewidujemy, że wpłynie to na rynek walutowy i poziom inflacji – podkreśliła.
"Ta decyzja nie zagraża klientom banku"
Szef rady nadzorczej NBU Bohdan Danyłyszyn przekonywał, że nacjonalizacja PrivatBank to dobra decyzja, która w żaden sposób nie zagraża jego klientom. - W obecnych warunkach decyzja w sprawie PrivatBank jest odpowiedzialna i tworzy fundament dla dalszej działalności i PrivatBank, i całego systemu bankowego państwa – napisał na swoim Facebooku.
Danyłyszyn zapewnił, że przejęcie 100 procent akcji PrivatBank przez państwo gwarantuje zachowanie środków jego klientów. - Jest to gwarancja, że wszystkie wkłady oszczędności są bezpieczne. Klienci banku nie mają powodów do zmartwienia; państwo przejmuje całą odpowiedzialność za ich pieniądze – podkreślił.
Poinformował również, że nacjonalizacja banku odbywa się w uzgodnieniu z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Danyłyszyn wyjaśnił także, że państwo przejmuje kontrolę nad bankiem na życzenie jego dotychczasowych właścicieli. - Prywatni akcjonariusze PrivatBank zwrócili się do rządu z propozycją, by państwo, w interesie klientów, zostało jego całkowitym właścicielem. Jest to gwarancja dalszej i konsekwentnej pracy z klientami banku – zaznaczył.
PrivatBank wstrzymuje na jeden dzień obsługę osób prawnych
Minister finansów Ołeksandr Danyluk poinformował, że ze „względów proceduralnych” PrivatBank wstrzymuje w poniedziałek na jeden dzień obsługę osób prawnych; osoby fizyczne mają być obsługiwane jak zwykle. - Innych ograniczeń nie przewidziano i nie mają one miejsca – zapewnił.
Rząd Ukrainy podjął decyzję o nacjonalizacji największego banku kraju w niedzielę. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej rządu. Państwo przejmie 100 proc. akcji PrivatBanku, by zapewnić stabilność finansów kraju – wyjaśniono.
PrivatBank jest największym bankiem wśród 101 banków Ukrainy. 41,66 proc. jego akcji należy do biznesmena-oligarchy Ihora Kołomojskiego, a 33,25 proc. do Giennadija Bogoliubowa.
IAR/PAP, awi