Innowacyjne spółki technologiczne zyskają nową formę wsparcia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powołało do życia dwa specjalne fundusze – NCBR VC  i NCBR CVC, które będą dysponować w połowie środkami publicznymi, a w połowie prywatnymi.  

2017-04-11, 13:14

Innowacyjne spółki technologiczne zyskają nową formę wsparcia
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Sergey Nivens/Shutterstock.com

Posłuchaj

O nowej formie wsparcia dla innowacyjnych firm w radiowej Jedynce (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W sumie będzie to 2 mld złotych do zainwestowania w rozwój innowacyjnych projektów.

Dokładniej chodzi o tzw. fundusze funduszy, czyli takie, które będą miały pod sobą prywatne fundusze inwestycyjne.

- Mamy fundusz funduszy, który powoła szereg funduszy prywatnych, które będą korzystały w 50 proc. z kapitału państwowego, druga połowa to pieniądze prywatne. W ten sposób powstaje fundusz venture capital albo corporate venture capital, który inwestuje w start-upy lub nowoczesne spółki technologiczne – tłumaczy Michał Piątek z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Decydujący głos kapitału prywatnego

I to te prywatne fundusze będą decydować, w jakie spółki zainwestować.

REKLAMA

- Jest to pierwszy przykład na polskim rynku, gdzie mamy partnerstwo publiczno-prywatne jednak środki są powierzone instytucji prywatnej - dodaje Piotr Ćwik, prezes VC 3.0.

Co ważne, inwestycje w innowacyjne spółki nie będą miały formy dotacji czy pożyczek.

- To są instrumenty kapitałowe, czyli zakup udziałów lub akcji. Mamy możliwość, że te środki w perspektywie 13 lat do nas wrócą. Bo tyle będzie działał jeden i drugi fundusz - wyjaśnia Michał Piątek.

Dla kogo wsparcie?

Szansę na takie wsparcie będą miały przede wszystkim spółki technologiczne, które pierwsze kroki mają już za sobą

REKLAMA

- Po przez dotychczasowe działania na rynku zainwestowano bardzo dużo pieniędzy właśnie w spółki na wczesnych etapach rozwoju. W naturalny sposób te spółki są już na etapie, żeby znów wspomóc je finansowaniem. W ten sposób będą one miały szansę na rozwój na większą skalę i wyjście poza lokalny rynek – mówi Piotr Ćwik.

Ważna jest wiedza i doświadczenie

Prywatne fundusze będą tworzone także przez duże przedsiębiorstwa. Dzięki temu młode obiecujące spółki oprócz zastrzyku gotówki dostaną też wiedzę i doświadczenie.

- Wiedza partnera korporacyjnego odnośnie swojej branży zapewne jest bardzo dużo. Zatem jeśli my inwestujemy z partnerem, który jest czołowym graczem na rynku finansowym, energetycznym, czy telekomunikacyjnym, to my jednocześnie korzystamy z jego doświadczeń - mówi Michał Piątek.

Na razie trwają rozmowy z przedsiębiorstwami i funduszami inwestycyjnymi. Pierwszych decyzji o inwestycjach w konkretne spółki możemy się spodziewać w przyszłym roku.

REKLAMA

Po kilku latach od inwestycji, kiedy młoda firma osiągnie samodzielność, fundusz będzie sprzedawać swoje udziały i lokować pieniądze w kolejnej spółce. 

Karolina Mózgowiec, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej