Poczta Polska rezygnuje z planów upublicznienia i zapowiada podwyżki

2017-04-18, 15:19

Poczta Polska rezygnuje z planów upublicznienia i zapowiada podwyżki
Poczta ma dwa razy więcej placówek niż jest urzędów samorządowych, stąd dzięki nim dostęp obywatela do będzie łatwiejszy.Foto: Wikimedia Commons, Envelo

W nowej strategii Poczta Polska rezygnuje z planów upublicznienia i pozostanie w 100 proc. spółką Skarbu Państwa - wynika z zaprezentowanej nowej strategii spółki. Poczta chce rocznie przeznaczać 400 mln zł na inwestycje związane z logistyką, IT oraz siecią placówek.

Posłuchaj

Jednym z elementów nowego planu jest poprawa warunków pracy - wyjaśnia prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Dla rządu polskiego Poczta Polska jest ważnym przedsiębiorstwem, które ma nie tylko w przyszłości być tym tradycyjnym łącznikiem między rządem, obywatelem, ale również powinna być cyfrowym łącznikiem, żeby Poczta dostarczała również usługi cyfrowe - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński na konferencji ws. nowej strategii rozwoju Poczty Polskiej na lata 2017-2021.

Podwyżki jeszcze w tym roku

Dodał, że przed Pocztą Polską stoi trudne zadanie, jakim jest zaspokojenie oczekiwań pracowników dotyczące wynagrodzeń. - Wieloletnie zaniedbania na tym kierunku nie pozawalają w ciągu jednego roku nadrobić tych zaległości - na to też potrzeba kilku lat, żeby to odrabiać - mówił. Zaznaczył, że podwyżki niewątpliwie będą w tym roku. - Wiem, że już wraca premia, która przez ostatnie miesiące nie była wypłacana - to też zasługa zarządu i kierownictwa Poczty Polskiej - powiedział wiceminister.

Także prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zapewniał, że dla spółki "dzisiaj najważniejszą inwestycją jest inwestycja w kapitał ludzki". - Musimy podnieść wynagrodzenia. W związku z tym, pieniądze, które uda nam się zarobić, powinniśmy przeznaczać na zwiększanie poziomu wynagrodzenia - powiedział Sypniewski. Jak mówił, w tym roku Poczta nie planuje podwyżek cen znaczków ani innych usług.

Zmiany w strategii

We wtorek Poczta Polska poinformowała, że odrzuciła plany upublicznienia spółki, obecne w poprzedniej strategii, co oznacza, że firma pozostanie w 100 proc. spółką Skarbu Państwa.

- Nie uznaliśmy, że istnieje konieczność wejścia na giełdę.  Chcemy, aby Poczta Polska pozostała w 100-proc. własnością Skarbu Państwa - powiedział wiceminister. Zaznaczył, że jeżeli w przyszłości okaże, że inwestor jest jednak potrzebny - tylko i wyłącznie finansowy - to "my tego nie wykluczamy". - Natomiast na razie zarząd przedstawił strategię, która nie zakłada wejścia na giełdę i pozyskiwania tam źródła przychodów – podkreślił Smoliński.

Prezes Poczty Polskiej Sypniewski powiedział, że nowa strategia powstawała od lipca 2016 r. - Konieczność stworzenia strategii wynikała z tego, że już wcześniej, po zmianie władzy politycznej i po zmianie zarządu w Poczcie, podjęto decyzje, które eliminowały możliwość korzystania z poprzedniej strategii. Ponadto, główną przesłanką tamtej strategii było zbijanie kosztów. Pierwsze decyzje, które zapadły, to były decyzje wstrzymujące zwolnienia w Poczcie, przywracające zatrudnienie, nowe etaty - powiedział prezes Poczty Polskiej.

Integrator usług komunikacyjnych


Jak dodał, Poczta Polska chce być największym w Polsce integratorem usług komunikacyjnych, paczkowo-kurierskich oraz logistycznych, docierającym do każdego Polaka dzięki sieci placówek i doręczycieli, a także platformie cyfrowej. Spółka stawia na współpracę z państwem w tworzeniu cyfrowej administracji, obsługę rynku e-commerce, oraz na usługi międzynarodowe, zwłaszcza w relacji Azja-UE.

Nowa strategia zakłada podwojenie przychodów z działalności kuriersko-paczkowej, pięciokrotny wzrost przychodów z usług logistycznych oraz 2,5 razy większe wpływy z usług międzynarodowych.

Jak informuje Poczta, spadek tradycyjnej korespondencji urzędowej, chce uzupełnić większym dostępem obywateli do innych usług administracji oraz aktywnym udziałem w obsłudze programów rządowych, np. Rodzina 500 plus.

abo

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej