Ma być więcej miejsc w żłobkach i niższe opłaty

2017-04-21, 12:50

Ma być więcej miejsc w żłobkach i niższe opłaty
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Sergey Novikov/Shutterstock.com

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada więcej miejsc w żłobkach i niższe opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt maluchów w placówkach opieki nad dziećmi do lat trzech. W przeglądzie programu „Rodzina 500 plus” i polityki prorodzinnej resort rodziny przedstawił sposób na poprawę sytuacji w opiece żłobkowej.

Posłuchaj

O planach zwiększenia liczby miejsc w żłobkach mówili w radiowej Jedynce Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Obecnie w żłobkach i klubach dziecięcych jest ok. 100 tys. miejsc, które pozwalają na objęcie opieką zaledwie ok 10 proc. wszystkich maluchów w wieku do 3 lat. To wciąż zbyt mało do potrzeb, mówi Olgierd Podgórski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Cele, które mamy postawione, to jest objęcie opieką ok. 33 proc. najmłodszych dzieci. Dlatego też chcemy zaproponować zmiany w tym obszarze, które przełożą się zarówno na powstanie nowych miejsc, jak i obniżenie kosztów dla rodziców – wyjaśnia rozmówca radiowej Jedynki.

Wpływ na gospodarkę

To ważne, bo dostępność do instytucjonalnych form opieki nad maluchami jest dziś ogromnym problemem, który ma wpływ na gospodarkę, podkreśla Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

"

Łukasz Kozłowski Powstaje luka pomiędzy 1. a 3. rokiem życia dziecka i wówczas pojawia się problem, w jaki sposób zapewnić mu opiekę.

- Powstaje luka pomiędzy 1. a 3. rokiem życia dziecka i wówczas pojawia się problem, w jaki sposób zapewnić mu opiekę. Bardzo często powoduje to dezaktywizację zawodową kobiet, które nie mają alternatywy i pozostają w domu, by zająć się dziećmi – tłumaczy ekspert.

Propozycje zmian

Resort pracy chce tę sytuację zmienić i proponuje rozwiązania, które będą koncentrować się w dwóch obszarach. Pierwszy dotyczyć będzie warunków lokalowych, tłumaczy Olgierd Podgórski.

- Dzisiaj w każdym żłobku muszą być dwie sale, m.in. sala służąca do spania. W zależności od tego, w której sali dziecko jest, to ta druga de facto stoi pusta. Stąd nasz pomysł, żeby umożliwić, aby w tej drugiej sali zostały przyjęte dodatkowe dzieci do żłobka, co spowodowałoby, że tych miejsc będzie po prostu więcej. Zgodnie z obecnymi przepisami opiekun może mieć pod opieką do 8 dzieci. My chcemy zaproponować, żeby w przypadku dzieci najstarszych, które ukończyły 2. rok życia, opiekun mógł sprawować opiekę maksymalnie na 10 dzieci – mówi gość Jedynki.

Obniżenie opłat

Ministerstwo chce też uruchomić dodatkowe środki, które służyłyby do powstawania nowych miejsc opieki, jak i obniżenia opłat, które wnoszą rodzice.

"

Olgierd Podgórski Zastanawiamy się nad możliwością uruchomienia środków z Funduszu Pracy, które generalnie służą aktywizacji zawodowej osób, które są bez pracy.

- Zastanawiamy się nad możliwością uruchomienia środków z Funduszu Pracy, które generalnie służą aktywizacji zawodowej osób, które są bez pracy. W przypadku opieki nad najmłodszymi dziećmi mamy właśnie taką sytuację, że rodzic jest w domu z dzieckiem, ponieważ nie może mu zapewnić innej opieki i nie może podjąć zatrudnienia. Można więc te dwa cele połączyć i wykorzystać te środki, tak aby tych miejsc powstało więcej i dodatkowo by były bardziej dostępne cenowo dla rodziców – podkreśla Olgierd Podgórski.

„Fundusz Pracy nie jest z gumy”

Nowe rozwiązania bez wątpienia są potrzebne, przyznaje Łukasz Kozłowski. Ale jak mówi, wykorzystanie do tego środków z Funduszu Pracy to zły pomysł.

- To nie byłoby dobre rozwiązanie. Pamiętajmy, że jest to jedno z zadań państwa i powinno być finansowane z budżetu państwa. Fundusz Pracy nie jest z gumy. Jeżeli będziemy zwiększać wydatki tego Funduszu w coraz większym stopniu, to w perspektywie kilku lat okaże się, że został on wyczerpany. Wówczas zabraknie nam środków na wypłatę np. zasiłków dla bezrobotnych. A to jest sytuacja, której wolelibyśmy uniknąć – zaznacza ekspert.

Obecnie koszt miesięcznej opieki żłobkowej wynosi średnio ok. tysiąca zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki proponowanym rozwiązaniom udałoby się go obniżyć nawet o połowę.

Resort liczy, że uelastycznienie przepisów i zwiększenie dofinansowania różnych form opieki pozwoli w ciągu najbliższych lat zwiększyć liczbę miejsc dla dzieci do trzech lat z blisko 100 tys. do 300 tys.

Elżbieta Szczerbak, awi

Polecane

Wróć do strony głównej