"Szybka ścieżka" ma ułatwić prace badawczo-rozwojowe w firmach

"Szybka ścieżka" to flagowy program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dlatego że skierowany jest praktycznie do wszystkich przedsiębiorstw, które decydują się, aby prowadzić prace badawczo rozwojowe w celu poprawy swojej oferty.

2017-05-25, 19:04

"Szybka ścieżka" ma ułatwić prace badawczo-rozwojowe w firmach
Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Jak firmy mogą skorzystać z "szybkiej ścieżki" przeznaczonej na prowadzenie prac badawczo rozwojowych w celu poprawy swojej oferty, mówi Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

„Co do zasady, dokonano podziału na "Szybką ścieżkę" dla małych i średnich oraz "Szybką ścieżkę" dla dużych firm”, wyjaśnia profesor Maciej Chorowski, dyrektor  Narodowego Centrum. Nabory wniosków o dofinansowanie projektów ogłoszone w marcu,  zakończone zostaną w czerwcu. Wnioski mają być oceniane w terminie do 60 dni.

Wprowadzonym niedawno istotnym elementem procedury oceny wniosku są wizyty przedstawicieli Narodowego Centrum w siedzibie firmy zainteresowanej wsparciem. Przedsiębiorca ma wtedy okazję do pełniejszego przedstawienia atutów firmy, niż  w formie elektronicznej czy papierowej. Z drugiej strony, NCBiR może skonfrontować przedstawiony wcześniej potencjał przedsiębiorstwa z rzeczywistością,  sprawdzić czy jej zasoby są adekwatne do zaprezentowanych możliwości, aby można było podjąć racjonalną decyzję o finansowaniu projektu. Zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa, otrzymują dofinansowanie do części ponoszonych kosztów, a więc   wcześniej muszą podjąć decyzję o przeznaczeniu  określonych kwot na prace B plus R.

− Widzimy, że przedsiębiorstwa coraz bardziej świadomie decydują się na podjęcie prac badawczo –rozwojowych, podkreśla profesor Maciej Chorowski.. Uproszczenia wynikają też z tego, że NCBiR stara się, aby kwotowe progi dostępu do konkursów zostały obniżone. Na przykład uruchamiany jest specjalny program dla regionów słabiej rozwiniętych. W jego ramach można będzie składać wnioski, których minimalna wartość kosztów kwalifikowanych będzie wynosiła 150 tysięcy złotych, a zatem będą to już  rzeczywiście otwarte konkursy dla tych, którzy stosując zasadę proof of concept chcą sprawdzić możliwości  realizacji pomysłu i osiągnięcia wytyczonych celów. Chcą zaryzykować, ale jeszcze nie mają stuprocentowej pewności, że warto jest wchodzić w duże projekty.

Małe i średnie firmy mogą liczyć na dofinansowanie sięgające 80 proc. poniesionych kosztów, duże  40-50 proc.    

REKLAMA

NCBiR wspiera też obecnie przedsiębiorstwa, które starają się bezpośrednio o środki z Unii Europejskiej  rywalizując w takich programach, jak na przykład  Horyzont 2020. Niektóre ze składanych przez nie wniosków są oceniane jako dobre, ale nie otrzymują dofinansowania z powodu braku środków. Te  przedsięwzięcia, nie do końca docenione, dostają od Unii certyfikaty "Seal of Excellence",  potwierdzające ich wysoką jakość.

Jeżeli projekty takie zostaną złożone do Narodowego Centrum, to mogą uzyskać dofinansowanie, które jest przyznawane w dużej  mierze właśnie na podstawie oceny przeprowadzonej przez agendy Komisji Europejskiej.

Obecne nabory wniosków w ramach podstawowej  "Szybkiej ścieżki" są aktualne do końca czerwca. Natomiast  jeszcze w czerwcu zacznie się przyjmowanie wniosków od wspomnianych firm, które w ramach idei proof of concept, nie chcąc jeszcze ponosić zbyt dużego  ryzyka i zamierzają realizować przedsięwzięcia o kosztach kwalifikowanych od 150 tysięcy złotych. Termin taki dotyczy także projektów wyróżnionych certyfikatem "Seal of Excellence". Te nabory będą trwały do końca bieżącego roku.

Dariusz Kwiatkowski

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej