PARP: przedsiębiorcy mogą się starać o 4,5 mld zł
"Badania na rynek" to największe działanie z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój z puli, za którą odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego cały budżet wynosi blisko 4,5 mld złotych.
2017-06-04, 18:59
Ze wsparcia mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Hasłem przewodnim tego instrumentu jest „od pomysłu do rynku".
- Celem podziałania 3.2.1 jest sprawienie, by prace badawczo-rozwojowe przeprowadzone przez przedsiębiorców, aby nie zakończyły się na fajnym wyniku, tylko żeby to działanie znalazło odzwierciedlenie w produktach na rynku - mówi Izabela Wójtowicz, dyrektor Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach w PARP.
Kto może liczyć na te pieniądze?
- Przedsiębiorca, który chce uzyskać wsparcie musi mieć prace badawczo-rozwojowe już przeprowadzone, a wyniki na tyle obiecujące, że już jest z dużą pewnością w stanie powiedzieć, że mogą mieć one wpływ na możliwość opracowania nowego produktu, lub ulepszenia już istniejącego - wyjaśnia.
Co to są prace badawczo-rozwojowe?
Jednocześnie - jak przypomina Beata Cichocka-Tylman, dyrektor z firmy doradczej PwC, prace badawczo-rozwojowe, to nie to samo co budowa infrastruktury badawczej, np. laboratoriów.
- W informatyce będzie to po prostu tworzenie nowych systemów informatycznych, nowych algorytmów. Z punktu widzenia medycyny, farmacji, to mogą być nowe substancje, nowe leki, w innych branżach mogą to być prototypy nowych maszyn, urządzeń - wyjaśnia.
REKLAMA
Warunki konieczne
Z dofinansowania oferowanego przez PARP mogą skorzystać przedsiębiorcy z każdej branży i każdego sektora gospodarki. Projekt musi się jednak wpisywać w jedną z tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Ale to nie jedyne warunki - dodaje Izabela Wójtowicz
- Musi to być przedsiębiorca z sektora MSP, którego obroty, w jednym z trzech zamkniętych lat obrotowych wyniosły co najmniej milion złotych. Musi on mieć do zrealizowania inwestycje o wartości co najmniej 10 milionów złotych. W efekcie tej inwestycji na rynek ma trafić nowy produkt, lub znacząco ulepszony - wylicza.
Obecnie trwa ocena wniosków, które można było składać do 26. kwietnia. Rozstrzygnięcie tego konkursu ma być znane na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Kto się spóźnił ten będzie mógł skorzystać z późniejszych naborów.
Na skomercjalizowanie praco badawczo-rozwojowych przedsiębiorca może otrzymać nawet 20 milionów złotych. Wkład własny to - w zależności od regionu - minimum 30-ci procent wartości projektu.
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA