Rozmowy na szczycie. O czym zdecydowały najbogatsze kraje świata?

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że uczestnicy szczytu G20 wspólnie uznali, że międzynarodowe rynki muszą być otwarte, należy walczyć z protekcjonizmem i nieuczciwymi praktykami handlowymi, a także szarą strefą w bankowości.

2017-07-09, 10:29

Rozmowy na szczycie. O czym zdecydowały najbogatsze kraje świata?

Posłuchaj

Władimir Putin: Opowiadamy się za usunięciem wszelkich ograniczeń, za wolnością handlu. Aby działać w ramach zasad Światowej Organizacji Handlu. Jednym z tematów, była właśnie wolność handlu i walka z protekcjonizmem
+
Dodaj do playlisty

Ustalono także, że rola Międzynarodowej Organizacji Handlu zostanie wzmocniona, szczególnie chodzi tutaj o takie aspekty jej działalności, jak negocjacje, monitoring i rozwiązywanie sporów.

Jest wspólne stanowisko, ale…

"

Angela Merkel Porozumienie klimatyczne jest nieodwołalne. To wymagało doprecyzowania

Jest wspólne oświadczenie przywódców G20, ale różnice pozostały w sprawie wolnego handlu i ochrony klimatu. Powodem jest odmienne stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych od pozostałych liderów największych gospodarek świata biorących udział w szczycie w Hamburgu.
W oświadczeniu przyjętym na zakończenie spotkania napisano, że jego uczestnicy przyjęli do wiadomości rezygnację USA z globalnego porozumienia klimatycznego, uzgodnionego w Paryżu w 2015 roku. Ale - jak podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel - jest jedno zastrzeżenie. - To oświadczenie mówi wyraźnie, że porozumienie klimatyczne jest nieodwołalne. To wymagało doprecyzowania - dodała. Uczestnicy szczytu G20 odrzucili tym samym postulat Waszyngtonu dotyczący renegocjacji porozumienia.

USA będzie wspierało zieloną energię

Jest jednak ukłon w stronę Stanów Zjednoczonych, bo do dokumentu dodano zapis, że Amerykanie chcą pomóc innym krajom w czystszym i skutecznym wykorzystywaniu kopalnych źródeł energii, takich jak węgiel.
Jeśli chodzi o wolny handel to prezydent Donald Trump zdania nie zmienił i krytycznie patrzy na jego liberalizację w przeciwieństwie do pozostałych uczestników szczytu G20, chce bowiem chronić amerykańskich firm przed zagraniczną konkurencją. Udało się jednak uzgodnić kompromisowe zapisy. W oświadczeniu po spotkaniu jest zobowiązanie do walki z protekcjonizmem gospodarczym, ale jest także uznanie prawa państw do ochrony swoich rynków.

Kontrowersyjna Ivanka Trump

Ivanka Trump, córka i zarazem doradczyni prezydenta Donalda Trumpa zastąpiła ojca podczas trzeciej sesji roboczej szczytu państw G20 w Hamburgu. Amerykański prezydent wziął udział w tym czasie w spotkaniu dwustronnym z prezydentem Indonezji. Po jego zakończeniu wrócił na sesję roboczą.
Obecność córki prezydenta przy stole rozmów pomiędzy brytyjską premier a przywódcą Chin wzbudziła kontrowersje. Media zauważają, że na zastępstwo głowy państwa delegowani są zwykle ministrowie.

REKLAMA

Rosja popiera konkurencję na rynku gazu

"

Władimir Putin Zdrowa konkurencja jest korzystna dla wszystkich

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że odnosi się pozytywnie do możliwości dostaw do Europy amerykańskiego gazu, ponieważ - jak zapewnił - Rosja popiera konkurencję na rynku. Wyraził przekonanie, że Rosja ma przewagę konkurencyjną.
- Zdrowa konkurencja jest korzystna dla wszystkich - powiedział Putin, wypowiadając się na konferencji prasowej w Hamburgu po zakończeniu szczytu G20.

Putin: jest szansa na odnowienie relacji z USA

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w sobotę, że istnieje szansa na odbudowanie stosunków z USA oraz że pomogą w tym relacje z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Putin mówił o tym na konferencji prasowej w Hamburgu po zakończeniu szczytu G20.
Putin powiedział na konferencji, że Trump zadawał mu pytania dotyczące domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA i że jego zdaniem amerykański prezydent przyjął do wiadomości jego odpowiedzi.

Macron zapowiada szczyt klimatyczny w Paryżu w grudniu

Po zakończeniu szczytu G20 w Hamburgu prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w sobotę zwołanie w grudniu br. szczytu klimatycznego w Paryżu, na którym mają zapaść decyzje w sprawie finansowania projektów w zakresie ochrony klimatu.
Macron powiedział, że szczyt odbędzie się 12 grudnia, czyli dwa lata po uchwaleniu porozumienia paryskiego, do którego przywiązanie na szczycie G20 wyraziło 19 uczestników spotkania poza USA.
- Zwołam szczyt w celu podjęcia dalszych działań w zakresie klimatu, zwłaszcza w aspekcie finansowym - powiedział Macron dziennikarzom. Sprecyzował, że celem tego drugiego szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zmobilizowanie funduszy prywatnych i publicznych na projekty wynikające z zobowiązań krajów, podjętych w ramach porozumienia paryskiego.

May: wielu członków G20 chce ambitnych umów handlowych z W. Brytanią

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w sobotę po zakończeniu szczytu G20 w Hamburgu, że wielu członków tej grupy sygnalizowało silną wolę zawarcia z Wielką Brytanią ambitnych porozumień handlowych po opuszczeniu przez Brytyjczyków Unii Europejskiej.

- Niektóre kraje, z którymi tutaj rozmawiałam, wykazały ogromne zainteresowanie współpracą z nami nad porozumieniami handlowymi w przyszłości - oświadczyła May a konferencji prasowej, wymieniając kolejno: Stany Zjednoczone, Japonię, Chiny i Indie.

O tym, że USA chcą "bardzo, bardzo szybko" zawrzeć dwustronne porozumienie handlowe z Wielką Brytanią, mówił w Hamburgu prezydent USA Donald Trump. Określił je jako "bardzo ważną umowę".

Ale Wielka Brytania nie może zawierać umów handlowych z krajami trzecimi, dopóki należy do Unii Europejskiej. Negocjacje w sprawie Brexitu mają się zakończyć dopiero w 2019 roku.

REKLAMA

abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej