Rozmowy na szczycie. O czym zdecydowały najbogatsze kraje świata?
Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że uczestnicy szczytu G20 wspólnie uznali, że międzynarodowe rynki muszą być otwarte, należy walczyć z protekcjonizmem i nieuczciwymi praktykami handlowymi, a także szarą strefą w bankowości.
2017-07-09, 10:29
Posłuchaj
Ustalono także, że rola Międzynarodowej Organizacji Handlu zostanie wzmocniona, szczególnie chodzi tutaj o takie aspekty jej działalności, jak negocjacje, monitoring i rozwiązywanie sporów.
Jest wspólne stanowisko, ale…
Angela Merkel Porozumienie klimatyczne jest nieodwołalne. To wymagało doprecyzowania
Jest wspólne oświadczenie przywódców G20, ale różnice pozostały w sprawie wolnego handlu i ochrony klimatu. Powodem jest odmienne stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych od pozostałych liderów największych gospodarek świata biorących udział w szczycie w Hamburgu.
W oświadczeniu przyjętym na zakończenie spotkania napisano, że jego uczestnicy przyjęli do wiadomości rezygnację USA z globalnego porozumienia klimatycznego, uzgodnionego w Paryżu w 2015 roku. Ale - jak podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel - jest jedno zastrzeżenie. - To oświadczenie mówi wyraźnie, że porozumienie klimatyczne jest nieodwołalne. To wymagało doprecyzowania - dodała. Uczestnicy szczytu G20 odrzucili tym samym postulat Waszyngtonu dotyczący renegocjacji porozumienia.
USA będzie wspierało zieloną energię
Jest jednak ukłon w stronę Stanów Zjednoczonych, bo do dokumentu dodano zapis, że Amerykanie chcą pomóc innym krajom w czystszym i skutecznym wykorzystywaniu kopalnych źródeł energii, takich jak węgiel.
Jeśli chodzi o wolny handel to prezydent Donald Trump zdania nie zmienił i krytycznie patrzy na jego liberalizację w przeciwieństwie do pozostałych uczestników szczytu G20, chce bowiem chronić amerykańskich firm przed zagraniczną konkurencją. Udało się jednak uzgodnić kompromisowe zapisy. W oświadczeniu po spotkaniu jest zobowiązanie do walki z protekcjonizmem gospodarczym, ale jest także uznanie prawa państw do ochrony swoich rynków.
Kontrowersyjna Ivanka Trump
Ivanka Trump, córka i zarazem doradczyni prezydenta Donalda Trumpa zastąpiła ojca podczas trzeciej sesji roboczej szczytu państw G20 w Hamburgu. Amerykański prezydent wziął udział w tym czasie w spotkaniu dwustronnym z prezydentem Indonezji. Po jego zakończeniu wrócił na sesję roboczą.
Obecność córki prezydenta przy stole rozmów pomiędzy brytyjską premier a przywódcą Chin wzbudziła kontrowersje. Media zauważają, że na zastępstwo głowy państwa delegowani są zwykle ministrowie.
REKLAMA
Rosja popiera konkurencję na rynku gazu
Władimir Putin Zdrowa konkurencja jest korzystna dla wszystkich
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że odnosi się pozytywnie do możliwości dostaw do Europy amerykańskiego gazu, ponieważ - jak zapewnił - Rosja popiera konkurencję na rynku. Wyraził przekonanie, że Rosja ma przewagę konkurencyjną.
- Zdrowa konkurencja jest korzystna dla wszystkich - powiedział Putin, wypowiadając się na konferencji prasowej w Hamburgu po zakończeniu szczytu G20.
Putin: jest szansa na odnowienie relacji z USA
Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w sobotę, że istnieje szansa na odbudowanie stosunków z USA oraz że pomogą w tym relacje z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Putin mówił o tym na konferencji prasowej w Hamburgu po zakończeniu szczytu G20.
Putin powiedział na konferencji, że Trump zadawał mu pytania dotyczące domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA i że jego zdaniem amerykański prezydent przyjął do wiadomości jego odpowiedzi.
Macron zapowiada szczyt klimatyczny w Paryżu w grudniu
Po zakończeniu szczytu G20 w Hamburgu prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w sobotę zwołanie w grudniu br. szczytu klimatycznego w Paryżu, na którym mają zapaść decyzje w sprawie finansowania projektów w zakresie ochrony klimatu.
Macron powiedział, że szczyt odbędzie się 12 grudnia, czyli dwa lata po uchwaleniu porozumienia paryskiego, do którego przywiązanie na szczycie G20 wyraziło 19 uczestników spotkania poza USA.
- Zwołam szczyt w celu podjęcia dalszych działań w zakresie klimatu, zwłaszcza w aspekcie finansowym - powiedział Macron dziennikarzom. Sprecyzował, że celem tego drugiego szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zmobilizowanie funduszy prywatnych i publicznych na projekty wynikające z zobowiązań krajów, podjętych w ramach porozumienia paryskiego.
May: wielu członków G20 chce ambitnych umów handlowych z W. Brytanią
Brytyjska premier Theresa May powiedziała w sobotę po zakończeniu szczytu G20 w Hamburgu, że wielu członków tej grupy sygnalizowało silną wolę zawarcia z Wielką Brytanią ambitnych porozumień handlowych po opuszczeniu przez Brytyjczyków Unii Europejskiej.
- Niektóre kraje, z którymi tutaj rozmawiałam, wykazały ogromne zainteresowanie współpracą z nami nad porozumieniami handlowymi w przyszłości - oświadczyła May a konferencji prasowej, wymieniając kolejno: Stany Zjednoczone, Japonię, Chiny i Indie.
O tym, że USA chcą "bardzo, bardzo szybko" zawrzeć dwustronne porozumienie handlowe z Wielką Brytanią, mówił w Hamburgu prezydent USA Donald Trump. Określił je jako "bardzo ważną umowę".
Ale Wielka Brytania nie może zawierać umów handlowych z krajami trzecimi, dopóki należy do Unii Europejskiej. Negocjacje w sprawie Brexitu mają się zakończyć dopiero w 2019 roku.
REKLAMA
abo
REKLAMA