Zmowy cenowe niemiecki koncernów motoryzacyjnych. Grozi im dziesiątki tysięcy pozwów
Największe niemieckie koncerny samochodowe od lat '90 stosowały niedozwolone zmowy cenowe.
2017-07-24, 19:48
Posłuchaj
Obecnie, jak twierdzi szef Niemieckiego Stowarzyszenia Urzędów Ochrony Konsumentów Klaus Mueller, grozi im za to seria kilkudziesięciu tysięcy pozwów.
Powiązany Artykuł
Volkswagen, Audi i Porsche, BMW i Daimler oskarżone o zmowę. Możliwe pozwy
"Naszym zdaniem niemieckie koncerny zaleje fala pozwów" - powiedział Klaus Mueller, dodając, że po potwierdzeniu zarzutów o zmowie cenowej, klienci z łatwością udowodnią przed sądami, że zapłacili za swój samochód dużo więcej niż był wart.
Niemiecki rząd pomoże w pozwach zbiorowych?
Mueller jest zdania, że rząd powinien pomóc klientom w składaniu pozwów zbiorowych. "To będzie największa afera kartelowa w historii Niemiec" - napisał "Bild Zeitung".
Zmowa dotyczy Mercedasa, Volkswagena, Porsche, BMW
Jeżeli zmowa zostanie koncernom udowodniona, to grożą im kary do 10 procent ich ostatniego rocznego obrotu. W przypadku Volkswagena teoretycznie mogą to być nawet 22 miliardy euro, a w przypadku Mercedesa 15 miliardów euro. Minister transportu Alexander Dobrindt zażądał od władz koncernów szybkiego wyjaśnienia zarzutów o stosowanie zmowy cenowej.
Od ujawnienia informacji o zmowie cenowej, akcje VW, BMW, Daimlera i Porsche spadły od 2,5 do 3 punktów procentowych.
Do tej pory w branży samochodowej najwyższa kara za stosowanie zmowy cenowej wyniosła 2 miliadry 930 milionów euro, którą w 2016 roku zapłacili producenci samochodów ciężarowych - Daimler, DAF, Renault, Volvo i Iveco.
REKLAMA
PAP, jk
REKLAMA