Zmowy cenowe niemiecki koncernów motoryzacyjnych. Grozi im dziesiątki tysięcy pozwów

Największe niemieckie koncerny samochodowe od lat '90 stosowały niedozwolone zmowy cenowe.

2017-07-24, 19:48

Zmowy cenowe niemiecki koncernów motoryzacyjnych. Grozi im dziesiątki tysięcy pozwów
Zmowa dotyczy Mercedasa, Volkswagena, Porsche, BMW. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Niemieckie koncerny samochodowe od lat '90 stosowały niedozwolone zmowy cenowe. Obecnie - jak twierdzi szef Niemieckiego Stowarzyszenia Urzędów Ochrony Konsumentów Klaus Mueller - grozi im za to seria kilkudziesięciu tysięcy pozwów./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Obecnie, jak twierdzi szef Niemieckiego Stowarzyszenia Urzędów Ochrony Konsumentów Klaus Mueller, grozi im za to seria kilkudziesięciu tysięcy pozwów.


Powiązany Artykuł

rura auto spaliny glow 1200x660.jpg
Volkswagen, Audi i Porsche, BMW i Daimler oskarżone o zmowę. Możliwe pozwy



"Naszym zdaniem niemieckie koncerny zaleje fala pozwów" - powiedział Klaus Mueller, dodając, że po potwierdzeniu zarzutów o zmowie cenowej, klienci z łatwością udowodnią przed sądami, że zapłacili za swój samochód dużo więcej niż był wart.

Niemiecki rząd pomoże w pozwach zbiorowych?

Mueller jest zdania, że rząd powinien pomóc klientom w składaniu pozwów zbiorowych. "To będzie największa afera kartelowa w historii Niemiec" - napisał "Bild Zeitung".

Zmowa dotyczy Mercedasa, Volkswagena, Porsche, BMW

Jeżeli zmowa zostanie koncernom udowodniona, to grożą im kary do 10 procent ich ostatniego rocznego obrotu. W przypadku Volkswagena teoretycznie mogą to być nawet 22 miliardy euro, a w przypadku Mercedesa 15 miliardów euro. Minister transportu Alexander Dobrindt zażądał od władz koncernów szybkiego wyjaśnienia zarzutów o stosowanie zmowy cenowej.
Od ujawnienia informacji o zmowie cenowej, akcje VW, BMW, Daimlera i Porsche spadły od 2,5 do 3 punktów procentowych.

Do tej pory w branży samochodowej najwyższa kara za stosowanie zmowy cenowej wyniosła 2 miliadry 930 milionów euro, którą w 2016 roku zapłacili producenci samochodów ciężarowych - Daimler, DAF, Renault, Volvo i Iveco.

REKLAMA

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej