Polska równie innowacyjna jak Finlandia? W Warszawie powstała strefa dla startupów

Kilkunastu przedstawicieli polskich startupów rozmawia w Finlandii ze swoimi miejscowymi odpowiednikami. Polskich innowatorów zabrał na miejsce prezydent Andrzej Duda, który składa wizytę w Helsinkach. Z kolei w Polsce otworzono dziś miejsce, w którym młodzi przedsiębiorcy mogą wymieniać się doświadczeniami. Finlandia uchodzi za jeden z najbardziej innowacyjnych krajów w Europie, czy tak samo może być z Polską?

2017-10-25, 18:34

Polska równie innowacyjna jak Finlandia? W Warszawie powstała strefa dla startupów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Ekspres gospodarczy, prowadzi Dominik Olędzki
+
Dodaj do playlisty

Dziś na warszawskiej Pradze została otwarta specjalna przestrzeń dla startupów, nazwana Startberry. Przedstawiciel jej twórców Łukasz Leśniak powiedział w radiowej Jedynce, że strefa ma być centrum spotkań społeczności startupowej, a młodzi przedsiębiorcy będą mogli w niej porozmawiać o biznesie i wymienić się doświadczeniami. Do tego dochodzi, jak mówił Łukasz Leśniak, program mentoringowy dla młodych firm, który działa już od kilku miesięcy. Partnerzy Startberry - EY, Senfino i Microsoft - zapewniają startupom wiedzę ekspercką i pomagają w wytwarzaniu produktów. Łukasz Leśniak podkreślił, że rodzaj wsparcia zależy od tego, czego potrzebują przedsiębiorcy - mogą to na przykład warsztaty strategiczne czy porady w dziedzinie podatków i rachunkowości.

Przestrzeń dla startupów została otwarta przy ulicy Grochowskiej 306.

Długopis, który nie tylko pisze

W pierwszym programie Startberry bierze udział 10 startupów - między innymi IC Solutions, firma która stworzyła specjalny długopis do digitalizacji dokumentów. Jej prezes Rafał Witkowski powiedział, że jeśli na przykład sporządzimy za jego pomocą umowę na kartce papieru, to odrazu będzie ona dla nas dostępna w wersji elektronicznej. - To olbrzymie oszczędności. Do tej pory proces przetworzenia jednego dokumentu w banku objętym naszym pilotażem kosztował 4 złote, w tej chwili, po wdrożeniu długopisu jest to 1 złoty. Czyli mamy 75 procent oszczędności na jednym dokumencie - dodał.

NRG, Jedynka, Dominik Olędzki, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej