Polskie OFE notują dobre wyniki. Fundusze w światowej czołówce

Polskie OFE były w ubiegłym roku najbardziej efektywne wśród funduszy emerytalnych w krajach OECD. Realna stopa zwrotu z inwestycji Otwartych Funduszy Emerytalnych wyniosła 8,3 procent. Na świecie lepsze okazały się tylko fundusze emerytalne w Armenii.

2017-11-03, 14:12

Polskie OFE notują dobre wyniki. Fundusze w światowej czołówce
Kolejny miesiąc z rzędu pozycję lidera utrzymał OFE PZU "Złota Jesień". Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Polskie OFE z dobrymi wynikami (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek wyjaśnia, że takie wyniki funduszy wynikają w dużej mierze z ich struktury - przeszło 80 procent portfela PFE stanowią akcje, a sytuacja na giełdzie jest dobra.

- Fundusze emerytalne w chwili obecnej inwestują niemal wyłącznie w akcje, a bardzo niewielką część w papiery dłużne. To ewenement na skalę światową, zwykle fundusze są bardziej zrównoważone. Tą częścią zrównoważoną w całym systemie emerytalnym stanowią nasze konta w ZUS-ie. W OFE ta część wzrostowa stanowi 15 procent całego portfela emerytalnego - dodaje.

Dzięki giełdzie rosną aktywa OFE

 
Gdyby zatem OECD zrobiło badanie w czasie bessy wyniki byłyby odwrotne. Na razie jednak giełda jest w dobrej kondycji. Szef Analiz Online Michał Duniec zwraca uwagę, że od przeszło roku silnie rośnie indeks WIG 20, skupiający największe spółki. Korzystają z tego OFE, których aktywa wyceniane są na około 181 miliardów złotych. Dla porównania, po reformie sprzed kilku lat - polegającej na umorzeniu części obligacyjnej - w OFE mieliśmy "tylko" około 150 miliardów złotych.

Niepewna przyszłość funduszy

 
Przed nami kolejny etap reformy systemu emerytalnego, w którym zdaniem ekspertów należy uwzględnić to, że ludzie młodzi powinni inwestować bardziej agresywnie, a na razie to właśnie OFE są jedną z najbardziej efektywnych form oszczędzania na rynku akcji. To dlatego, że jak mówi Michał Duniec, są po prostu najtańsze - opłata za zarządzanie to niespełna 0,6 procent, a w klasycznym, komercyjnym funduszu ta opłata waha się od 3,5 do 4 procent. Jedynym problemem jest niepewność, czy OFE w ogóle przetrwają.
 
Zgodnie z Programem Budowy Kapitału - OFE mają być przekształcone w fundusze inwestycyjne - 75 procent aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków, a pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Na przyszłe emerytury mamy też oszczędzać w pracowniczych planach kapitałowych. Jak mówi Grzegorz Chłopek, w krajach zachodnich jest to najczęściej wykorzystywany mechanizm odkładania na emeryturę. - Zaletą jest to, że pracodawca w około 50 procentach dopłaca nam na konto, to co sami chcemy oszczędzać - zaznacza.

Można oszczędzać skuteczniej

Zmiany w systemie emerytalnym mają nastąpić 1 lipca przyszłego roku. Ale już dziś można dodatkowo oszczędzać na indywidualnych kontach emerytalnych i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Grzegorz Chłopek wyjaśnia, że korzystając z nich można odliczać sobie podatek, co oznacza, że blisko 1/5 składki będzie płaciło nam państwo.
 
A im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej, bo będziemy mogli odkładać mniejsze kwoty - zmyślą o emeryturze.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej