Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Po Brexicie gwarancja praw dla imigrantów?
Dążymy do tego, żeby w obszarze Brexitu Wielka Brytania miała jak najbardziej jasny, transparentny, szybki tryb uzgodnień, które pozwolą wejść w okres przejściowy i utrzymać współpracę na jak najwyższym poziomie - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
2017-12-21, 17:19
Posłuchaj
Premier Morawiecki uczestniczył w czwartek we wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu Theresą May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych.
Przed rozpoczęciem konferencji szef MON Antoni Macierewicz oraz minister obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson podpisali polsko-brytyjski traktat obronny.
Morawiecki ocenił, że czwartkowe polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe były bardzo owocne. - Wyraźnie widzimy wspólne działania, pola, interesy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską - mówił.
"Wielka Brytania zdecydowała się opuścić UE, ale nie Europę"
Szef polskiego rządu podkreślił, że Wielka Brytania zdecydowała się opuścić UE, ale nie Europę, i będzie chciała mieć z Europą jak najbardziej rozbudowane relacje w zakresie polityki obronnej, gospodarczej, finansowej, a także na polu współpracy w zakresie edukacji i spraw wewnętrznych.
- W obszarze samego Brexitu dążymy do tego, żeby nasi partnerzy z Wielkiej Brytanii mieli jak najbardziej jasny, transparentny, szybki tryb, bezprecedensowy tryb uzgodnień, które pozwolą wejść w ten okres przejściowy, a następnie utrzymać współpracę na jak najwyższym poziomie w porównaniu do tego, jak do tej pory była ta współpraca realizowana na forum UE - powiedział.
Jak dodał, fakt, że Wielka Brytania dalej zostaje częścią Europy, jest dla Polski "fundamentalnie ważny", a Brexit powinien prowadzić do możliwie bezproblemowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, z utrzymaniem współpracy na wielu polach.
Theresa May: ludzie będą mogli żyć tak, jak do tej pory
Z kolei premier Wielkiej Brytanii Theresa May na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim zadeklarowała, że władze Wielkiej Brytanii chcą, by imigranci z Polski pozostali w Zjednoczonym Królestwie.
REKLAMA
- Dlatego tak intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z Unią Europejską, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywatelom Unii mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Ludzie będą mogli żyć tak, jak do tej pory - powiedziała brytyjska premier.
Theresa May mówiła też, że Wielka Brytania i Polska chcą jeszcze bliżej niż dotychczas ze sobą współpracować, by - jak to określiła - zapewnić obu narodom w najbliższych latach dobrobyt.
- Dialog demonstruje nasze więzy oraz to, jak ważne i korzystne są dla nas relacje dwustronne. Jesteśmy zdeterminowani, by naszą współpracę rozwijać, wzbogacać, żeby Polska i Wielka Brytania były trwałymi partnerami w Europie - zapewniła premier Wielkiej Brytanii.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że strony są bliskie porozumienia w kwestii statusu Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich.
REKLAMA
- Z premier Theresą May nie tylko wymienialiśmy się poglądami, ale jesteśmy bardzo blisko wypracowania kompromisu, o którym wielokrotnie rozmawialiśmy z brytyjskimi negocjatorami - mówił Mateusz Morawiecki.
Wielka Brytania poza wspólnym rynkiem
Przypomnijmy, że Brexit będzie oznaczać dla Wielkiej Brytanii opuszczenie wspólnego rynku i unii celnej, deklarowali z kolei w połowie sierpnia minister finansów Philip Hammond i handlu międzynarodowego Liam Fox.
Opuszczenie wspólnego rynku i unii celnej oznacza, że Wielka Brytania ma niecałe dwa lata na zawarcie nowych porozumień handlowych z Unią Europejską. Żeby nie ucierpiał eksport i import na Wyspy brytyjski rząd powinien renegocjować i podpisać na nowo 750 umów i kontraktów z blisko 170 państwami.
REKLAMA
Problem z dostępem do unijnego rynku
Nie wiadomo, czy to się uda. Eksperci są sceptyczni. Po Brexicie Wielka Brytania będzie miała problem z dostępem do europejskiego rynku, przewidywał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Maciej Bukowski, prezes Instytutu WiseEuropa.
- Jak duży? Tego nie wiemy, bo to zależy od negocjacji. Ale już w latach 70., kiedy Wielka Brytania jeszcze nie była członkiem Unii Europejskiej, wyraźnie miała problem gospodarczy. Np. przemysł brytyjski był znacznie mniej produktywny od przemysłu Europy kontynentalnej. Dopiero po przystąpieniu Wielkiej Brytanii w latach 70. do wtedy jeszcze Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - ta sytuacja zaczęła się zmieniać i wzrost gospodarczy na Wyspach przyspieszył – przypominał ekspert.
Unia Europejska jest kluczowym partnerem dla Wielkiej Brytanii, stąd obydwu stronom powinno zależeć na "pokojowym" przebiegu negocjacji.
Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 r.
REKLAMA
Tegoroczne polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe są drugimi tego typu rozmowami w historii. Rok temu w listopadzie przedstawiciele rządów Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się w Londynie. O randze wydarzenia świadczy fakt, że wcześniej format konsultacji międzyrządowych był stosowany przez stronę brytyjską jedynie w relacjach z Francją.
IAR/PAP/NRG, awi
REKLAMA