Bezrobocie w listopadzie spada pierwszy raz od 10 lat. "Wyjątkowo dobry czas dla pracowników"
Bezrobocie w listopadzie wyniosło 6,5 procent. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny. Jest to odczyt najniższy od 1990 roku i lepszy niż październiku, kiedy bezrobocie wyniosło 6,6 procent.
2017-12-22, 12:32
Posłuchaj
Resort pracy był mniej optymistyczny, szacował że w ubiegłym miesiącu wyniosło ono 6,6 procent, czyli było takie samo jak w październiku. Według GUS, w listopadzie w urzędach pracy liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1.067,7 tys. osób.
Prezes Związku Maklerów i Doradców Paweł Cymcyk powiedział, że mijający rok można określić jako wyjątkowo dobry czas dla pracowników. Według niego, najbardziej mogą się cieszyć pracownicy handlu i usług, bo w tych branżach jest najwięcej podwyżek.
W ocenie Pawła Cymcyka, patrząc na obecną sytuację gospodarczą w Polsce i perspektywy, można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że również 2018 rok będzie rokiem pracownika.
Bezrobocie w listopadzie spada pierwszy raz od 10 lat
W tym roku po raz pierwszy od 10 lat mogliśmy obserwować spadek poziomów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie - ocenia Andrzej Kubisiak z Work Service. Jest to związane zarówno z dobrą koniunkturą na pracę, czynnikami sezonowymi, jak i wprowadzeniem nowego wieku emerytalnego.
- Pomimo rozpoczęcia okresu zimowego sytuacja na rynku pracy nadal napawa optymizmem. Zwykle w tym okresie roku obserwowaliśmy wzrosty poziomów bezrobocia, jednak obecnie udało się przełamać ten sezonowy cykl. W tym roku po raz pierwszy od 10 lat mogliśmy obserwować spadek poziomów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie. Jest to związane z utrzymującym się przez cały rok silnym popytem na pracowników, który pod koniec roku został dodatkowo wspary przez czynniki sezonowe - komentuje Andrzej Kubisiak.
Jego zdaniem, wpływ "na tak dobre osiągnięcia mogło mieć również wprowadzenie nowego wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tysięcy Polaków". - Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale część z nich, która była bezrobotna, z pewnością zniknęła z rejestrów Urzędów Pracy - dodał.
REKLAMA
Według niego, dobra sytuacja na rynku pracy zaczyna się upowszechniać na coraz większym obszarze kraju. - Już tylko w jednym na 16 województw notowana jest dwucyfrowa stopa bezrobocia, podczas gdy przed rokiem takie wskazania występowały jeszcze w siedmiu województwach. Jednak w pierwszych miesiącach nowego roku możemy spodziewać się wzrostu stopy bezrobocia, co będzie związane głównie z ustaniem prac świątecznych i czynnikami sezonowymi - mówi Kubisiak.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wyjaśnia, że dobrą sytuację na rynku pracy zawdzięczamy kilku czynnikom. To między innymi ożywienie gospodarcze, czynniki demograficzne i fakt, że wielu Polaków wyjechało za pracą za granicę.
REKLAMA
Problem dla pracodawców
Ekspert rynku pracy organizacji Pracodawcy RP Grzegorz Tokarski dodaje z kolei, że to kolejny rekord na rynku pracy, jeszcze nigdy tak dobrze nie było.
Jak podkreśla, jest to powód do zadowolenia, ale z drugiej strony ta sytuacja wymaga interwencji, gdyż pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników.
- Każda para rąk do pracy jest na wagę złota - mówi ekspert. Jak dodaje, ważne jest, by aktywizować długotrwale bezrobotnych, którzy wśród zarejestrowanych stanowią 60 procent. Według Grzegorza Tokarskiego, polski rynek pracy nie obejdzie się też przez najbliższe lata bez zatrudniania cudzoziemców. Ta potrzeba wynika z dobrej koniunktury w gospodarce, względów demograficznych i nawet potrzeb Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż składki płacone przez cudzoziemców zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - podkreśla ekspert.
REKLAMA
PAP/IAR/NRG, abo
REKLAMA