Pracując za granicą możemy liczyć na zagraniczną emeryturę
Polska ma podpisane porozumienia z krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ukrainą, Stanami Zjednoczonymi, Kanadą czy Australią.
2018-01-03, 15:28
Posłuchaj
Dzięki nim, ubieganie się o emeryturę z innego kraju jest dużo łatwiejsze.
Osoba, która pracuje za granicą i jest ubezpieczona ma prawo do emerytury z tego państwa. Podlega jednak wtedy zasadom, które obowiązują w tym kraju.
- Świadczenie można uzyskać z państw, w których było się ubezpieczonym. Przykładowo, jeśli osoba pracowała w Polsce, w Wielkiej Brytanii i w Holandii w przyszłości może liczyć na trzy emerytury. To będą oddzielne świadczenia z każdego z tych państw. Oczywiście ta osoba musi spełnić warunki niezbędne do uzyskania tych świadczeń. Są to warunki uzależnione od okresu ubezpieczenia, długości stażu pracy, czy osiągnięcia wieku emerytalnego, który może się różnić w równych krajach - wyjaśnia Andrzej Szybkie z Departamentu Rent Zagranicznych ZUS.
W tym konkretnym przypadku taka osoba dostanie trzy odrębne przelewy. Każdy przelew – adekwatnie do przepracowanych w danym kraju lat i odprowadzonych składek.
REKLAMA
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek można złożyć tam gdzie się mieszka. Co ważne, wystarczy jeden wniosek.
- Jeśli byśmy mieli do czynienia z Polakiem, który wyjechał do pracy do Holandii, do Wielkiej Brytanii, a potem wrócił na starość do Polski i mając już wiek emerytalny właściwy dla wszystkich trzech państw, może on przyjść do ZUS-u i złożyć wniosek. Dokumenty powinny zawierać informacje niezbędne do rozpatrzenia uprawnień przez pozostałe kraje przede wszystkim numery ubezpieczenia. Następnie w wyniku wspólnej procedury każda z tych trzech instytucji ustala prawo do emerytury i ustala sposób wypłaty – wyjaśnia rozmówca.
Emerytura nie tylko w polskich złotych
Wątpliwości dotyczące wypłaty zagranicznej emerytury ma pan Jacek: wiele lat pracowałem w Londynie i mam brytyjską emeryturę. Teraz wracam do Polski. W jaki sposób ta emerytura do mnie dotrze? W jakiej walucie?
Zasady wypłaty emerytury w tym przypadku określa prawo unijne – odpowiada Andrzej Szybkie. - Prawo unijne gwarantuje możliwość wypłaty, to się nazywa prawo do eksportu emerytalnego, do dowolnego państwa w ramach Unii Europejskiej. W praktyce to oznacza wypłatę najczęściej w formie przelewu na rachunek bankowy. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię to będą to przelewy w funtach brytyjskich. Natomiast co do szczegółów i częstotliwości zawsze należy się zwrócić do instytucji danego państwa członkowskiego. Czasem mogą być to inne formy wypłaty typu przekaz pocztowy czy też czek – dodaje.
REKLAMA
Jak liczyć staż pracy?
Niektóre państwa wymagają odpowiedniego stażu do przyznania emerytury. Wtedy można wliczyć staż pracy np. z Polski.
- Osoba, która migruje po Europie może zliczyć staż pracy z innych państw członkowskich. To oznacza, że ktoś kto ma kilka lat pracy w Polsce, potem na przykład w Holandii, we Włoszech, w Niemczech, może ubiegać się o świadczenie, informując o tym, że pracowała w innych państwach. Całość stażu może otworzyć prawo do emerytury w poszczególnych państwach – wyjaśnia.
W przypadku krajów, z którymi Polska nie ma podpisanych umów o zabezpieczeniu społecznym, o emeryturę trzeba się starać bezpośrednio w danym państwie. Nie będzie też wtedy możliwe sumowanie stażu pracy z innych krajów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.zus.pl.
REKLAMA
Karolina Mózgowiec, abo
Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
REKLAMA