Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 r. do 4 proc.

Bank Światowy prognozuje, że PKB Polski wzrośnie w 2018 r. o 4 proc., w 2019 r. o 3,5 proc., a w 2020 r. o 3,1 proc. - wynika z raportu banku. W 2017 roku, według prognoz, wzrost wyniósł 4,5 proc.

2018-01-10, 16:19

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 r. do 4 proc.
W październikowym raporcie Bank Światowy prognozował, że PKB Polski wzrośnie w 2017 r. o 4,0 proc., w 2018 r. o 3,6 proc., a w 2019 r. o 3,4 proc.Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

W październikowym raporcie Bank Światowy prognozował, że PKB Polski wzrośnie w 2017 r. o 4,0 proc., w 2018 r. o 3,6 proc., a w 2019 r. o 3,4 proc.

"Aktualizacja prognozy dla Polski odzwierciedla lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą w strefie euro, co wspiera polski eksport. Ponadto spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego poziomu i zauważalny wzrost płac sprzyjają konsumpcji" - napisano.

Jerzy Kwieciński: instytucje finansowe i ratingowe będą podwyższać prognozy PKB

- Na razie prognoza rządowa wzrostu PKB na ten rok, która jest zapisana w ustawie budżetowej, wynosi 3,8 proc. Rząd jest bardzo optymistycznie nastawiony do zrealizowania tej obecnej prognozy. Myślę, że za rządem również różne instytucje finansowe i ratingowe będą swoje prognozy na ten rok podwyższały, a nie obniżały - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"To ostrożna prognoza"

Nie dziwi mnie, że Bank Światowy podniósł szacunki dotyczące polskiego PKB w 2018 r. do 4 proc. Według mnie to i tak może być dosyć ostrożna prognoza - powiedział w środę PAP główny analityk Xelion Piotr Kuczyński.

- Nie jest to ewenement, bo wszystkie instytucje, łącznie z agencjami ratingowymi, systematycznie podnosiły te prognozy. Wcale mnie nie dziwi, że Bank Światowy też to zrobił - skomentował Kuczyński.

Według Kuczyńskiego inwestycje rządowe na pewno ruszą, bo nowe środki unijne musimy wykorzystywać, a druga połowa tej perspektywy budżetowej szybko się skończy. - Poza tym mamy wybory samorządowe i parlamentarne. To też sprzyja podkręcaniu wydatków inwestycyjnych - zaznaczył.

Ekspert dodał, że oprócz tego mamy znakomitą koniunkturę poza Polską. - Szczególnie w Niemczech, co Polsce zawsze pomaga. Mamy duży popyt konsumpcyjny, bo płace szybko rosną, ale też mamy 500 plus i wszystkie te świadczenia socjalne - wyliczył.

Szybki wzrost gospodarczy w 2017 roku

REKLAMA

Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski wskazywał wcześniej, podsumowując rok 2017 w polskiej gospodarce, że minione 12 miesięcy to rzeczywiście szybki wzrost gospodarczy napędzany przez konsumpcję i przez eksport przy stagnacji inwestycji przedsiębiorstw.

Według Jakuba Borowskiego taka sytuacja jest nie do utrzymania na dłuższą metę. Jak podkreśla ekonomista, po uwzględnieniu przesunięcia zwrotu VAT wzrost jego ściągalności sięga kilkunastu procent. To więcej, niż wzrost gospodarczy. Według Jakuba Borowskiego, może to być ponad 10 miliardów złotych.

Uzasadniony jest scenariusz przewidujący, że PKB w całym roku 2017 wzrośnie w przedziale między 4 proc. a 4,5 proc. - przewidywał z kolei wcześniej wiceminister finansów Leszek Skiba.

- Scenariusz przewidujący, że wzrost gospodarczy w całym roku będzie pomiędzy 4-4,5 proc. jest uzasadniony. Kibicujemy, żeby ta wartość była jak największa, ale ona się znajdzie gdzieś w tym przedziale - powiedział Skiba.

REKLAMA

Prognozy Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów szacowało wcześniej, że w 2017 roku gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6 procent. W 2018 roku polska gospodarka, według tych samych szacunków, jak przypomniał minister Kwieciński, ma urosnąć o 3,8 procent. Resort finansów oceniał też, że w 2017 roku deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9 procent PKB. W 2018 roku ma się on zmniejszyć do 2,5 procent PKB. W 2017 roku średnioroczny wzrost cen miał wynieść 1,8 procent. W przyszłym roku ma przyśpieszyć do 2,3 procent. Urzędnicy szacowali, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec tego roku miała wynieść 7,2 procent, a na koniec przyszłego roku 6,4 procent.

IAR/PAP/NRG, awi, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej