Pakiet dla miast średnich: będzie wsparcie rządowe, umowy inwestycyjne
Rząd chce pomóc małym i średnim miastom. Proponuje program „Pakiet dla miast średnich” który przewiduje wsparcie inwestycyjne samorządów.
2018-01-11, 13:37
Posłuchaj
O tym, że taki program jest potrzebny świadczą fakty - w Polsce mamy ok. 250 miast małych i średnich. Połowa z nich nie tylko się nie rozwija, ale następuje tam coraz większa stagnacja.
Dlatego, poinformował w czwartek minister infrastruktury i rozwoju Jerzy Kwieciński Dlatego, jednym z głównych przedsięwzięć w ramach Strategii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju jest wspieranie właśnie tych miastach.
W wielu średnich miastach stagnacja, brak inwestycji, miejsc pracy
"W Polsce mamy około tysiąca miast, z czego mniej więcej jedna czwarta, ok. 250, to miasta małe i średnie. Analiza, którą przeprowadziliśmy pokazała, że połowa z tych miast traci funkcje społeczno-gospodarcze. Nie tylko się nie rozwija, (...) ale następuje tam coraz większa stagnacja" - wskazał podczas czwartkowej konferencji poświęconej realizacji "Pakietu dla miast średnich".
− Stąd został przygotowany przez nas ten specjalny program dla miast średnich – podkreślił minister. Jednym z głównych przedsięwzięć w ramach tej strategii jest "pewna koncentracja działań na tych zapomnianych miastach".
Ważne nie tylko europejskie fundusze
Według Kwiecińskiego, w tym programie ważne jest, by nie koncentrować się "wyłącznie na funduszach europejskich".
REKLAMA
− Dla nas nawet jeszcze ważniejsza jest budowa nowych instrumentów, nowych instytucji, które by wspierały zrównoważony rozwój naszego kraju, szczególnie miast małych i średnich - zaznaczył.
Wsparcia wymagają samorządy
Minister Kwieciński przypomniał, że w naszym kraju połowa inwestycji publicznych to są inwestycje samorządowe, co nie jest typowe w UE.
− Nadal mamy problem z inwestycjami samorządowymi w funduszach europejskich. One niestety są znacznie bardziej ślamazarne, aniżeli było to w poprzedniej perspektywie finansowej, a więc tu też musimy przyspieszyć. Z Polskim Funduszem Rozwoju będziemy działali na rzecz przyspieszenia inwestycji w sektorze prywatnym - zapowiedział.
2018 r. ma być rokiem inwestycji w samorządach
Kwieciński podkreślił, że ten rok, będzie rokiem inwestycji. "Na to stawiamy w naszym rządzie" - zaznaczył.
O priorytecie dla inwestycji samorządowych mówił też prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, otwierając konferencję poświęconą "Pakietowi dla miast średnich".
REKLAMA
− Chcemy pomóc samorządom pokonywać bariery finansowe, by mogli finansować potrzeby lokalnych społeczności - wskazał Borys.
Ma to nastąpić, dzięki programowi dla miast średnich, do którego, jak wskazał, zgłoszono ponad 200 różnych potrzeb inwestycyjnych wnioskowanych przez ponad 150 samorządów.
Jak powiedział szef PFR, w 2016 r. inwestycje samorządów spadły o ponad 25 proc. "W 2017 r. poprawiły się. Chcemy, by rok 2018 był rokiem przyspieszonych inwestycji samorządowych" - powiedział.
Pierwsze umowy inwestycyjne w ramach programu wsparcia dla miast średnich
Polski Fundusz Rozwoju podpisał w czwartek z przedstawicielami samorządów lokalnych dwie umowy inwestycyjne na ponad 50 mln zł. To pierwsze umowy w ramach programu "Pakiet dla miast średnich", poinformował Borys.
− Zdajemy sobie sprawę, że samorządy mają wiele sztywnych wydatków, które nie pozwalają większości z nich w dużym zakresie finansować działalności inwestycyjnej poprzez dostarczanie takich instrumentów, które oferujemy w ramach naszych funduszy. Chcemy pomóc samorządom te bariery finansowe pokonywać" - powiedział prezes PFR.
REKLAMA
Dwie umowy dotyczyły infrastruktury wodno-kanalizacyjnej
Dwie umowy inwestycyjne na ponad 50 mln zł, podpisane przez PFR z samorządami z Limanowej i Nowego Sącza, dotyczą inwestycji w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
IAR, PAP, jk
REKLAMA