Wynagrodzenia i zatrudnienie ostro w górę. GUS podał dane za grudzień

Grudniowe dane GUS potwierdzają doskonałą sytuację pracowników na rynku pracy. Z jednej strony w szybkim tempie rosną wynagrodzenia, rośnie też zatrudnienie. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 4,6 procent licząc rok do roku. Natomiast wynagrodzenia były wyższe aż o 7,3 proc. w stosunku do grudnia 2016 r.

2018-01-17, 16:05

Wynagrodzenia i zatrudnienie ostro w górę. GUS podał dane za grudzień
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/panuwat phimpha

Posłuchaj

Główny Urząd Statystyczny opublikuje dziś ważne informacje dotyczące polskiego rynku pracy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przeciętne wynagrodzenie w grudniu wzrosło o 7,3 proc. rdr

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu 2017 roku wzrosło rok do roku o 7,3 proc. do 4973,73 zł, a zatrudnienie w tym samym czasie wzrosło w średnich i dużych przedsiębiorstwach o 4,6 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 4973 złote i 73 grosze


Zdaniem eksperta Work Service, tak dobry wynik po stronie płac należy wiązać z przyznawaniem premii i dodatków na koniec roku kalendarzowego. Jednak dynamika wynagrodzeń w 2018 roku powinna przyspieszyć, wobec rosnących niedoborów kadrowych, które szczególnie widać w tak dużych sektorach gospodarki jak produkcja, budownictwo czy logistyka.

"Po raz pierwszy w historii średnie wynagrodzenie zbliżyło się tak blisko do granicy 5000 zł brutto. Przełamanie tej bariery, w kolejnych miesiącach nie będzie jednak łatwe, bo grudniowe wskazania obejmują również dodatki, czy premie związane z zakończeniem roku" - komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz w Work Service.

Zwraca on uwagę, że przełom roku to także czas, gdy firmy cyklicznie przyznają podwyżki dla pracowników wewnętrznych. Ich skala będzie zależna od branży, ale już od 1 stycznia obowiązują nowe stawki minimalne, przewidujące wzrost wynagrodzeń o 5 proc.

Dynamika płac powinna nadal rosnąć


"Jednak biorąc pod uwagę warunki rynkowe należy się spodziewać, że dynamika wzrostu płac w kolejnych miesiącach będzie szybsza niż w przypadku najniższych wynagrodzeń i należy się spodziewać, że średnio będzie wynosić 6-7 proc." - dodaje Kubisiak.

Eksperci z BOŚ Banku oczekują, że w kolejnych kwartałach solidny popyt na pracę będzie się utrzymywał, niemniej w 2018 r. spodziewają się wyhamowania dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw do ok. 3 proc. rok do roku.

Ich zdaniem przy, z jednej strony, wciąż bardzo korzystnej sytuacji na krajowym rynku pracy w 2018 r., a z drugiej strony, wyraźnie wyższej bazie odniesienia z uwagi na solidne przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń w trakcie 2017 r., w 2018 r. wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw będą rosły w tempie około 7 proc. rok do roku.

Bank Millennium: rynek pracy wspiera konsumpcję. Tempo wzrostu płac najszybsze od 2008 r.

Jak oceniają analitycy Banku Millennium, realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw wzrósł w grudniu w tempie najszybszym od 2008 r.

I dodają, że rynek pracy pozostaje wsparciem dla konsumpcji, która w tym roku może rosnąć w tempie zbliżonym do wyniku z 2017 r.

Dynamika wzrostu płac najwyższa od 2008 r.

Analitycy banku podkreślają, że w 2017 r. średnia dynamika płac kształtowała się na najwyższym poziomie od 2008 r.

REKLAMA

Jak czytamy w komentarzy banku, dynamika płac przyspieszyła w ostatnim miesiącu ub. roku, do 7,3% r/r z 6,5% r/r przed miesiącem, co jest drugim najlepszym wynikiem w 2017 r. Prognoza banku, wynosząca 7,9% r/r była nieco bardziej optymistyczna niż konsensus rynkowy na poziomie 7,1% r/r.

Dane te wskazują na rosnącą presję płacową w gospodarce, a nieco niższy od naszych oczekiwań wynik mógł być efektem silniejszego niż szacowaliśmy efektu kalendarzowego lub przesunięć w wypłatach bonusów.

Szczegółowe dane o płacach w grudniu GUS poda pod koniec miesiąca.

Przyrost zatrudnienia w 2017 r. najwyższy w historii wolnej Polski

Analitycy Banku Millennium podkreślają, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, które wzrosło w grudniu o 4,6 proc. r/r, urosło nieco szybciej niż wskazywały prognozy banku oraz konsensus rynkowy, kształtujące się na poziomie odnotowanym w listopadzie ub. roku (4,5%).

REKLAMA

W ostatnim miesiącu 2017 r. przyrost liczby pracujących w tym sektorze wyniósł 11,8 tys., co jest najlepszym wynikiem dla grudnia od co najmniej od 1997 r.

Natomiast w całym ub. roku. zatrudnienie wzrosło o blisko 266 tys., co jest najwyższym wynikiem w historii dostępnych danych. Dzisiejszy odczyt potwierdza bardzo mocną poprawę sytuacji na krajowym rynku pracy i jest zgodny z wynikami badania koniunktury PMI i NBP, w których przedsiębiorcy deklarowali dalsze zwiększanie zatrudnienia.

mBank: rynek pracy nie traci tempa. Fundusz płac rośnie realnie w dwucyfrowym tempie.

Jak czytamy w komentarzu mBanku, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 4,6% w ujęciu rocznym, ponownie bijąc konsensus rynkowy oraz naszą prognozę.

W ujęciu bezwzględnym stworzono prawie 12 tys. etatów, co jest najlepszym wynikiem odkąd dane są prezentowane w klasyfikacji PKD 2007 oraz najlepszym wynikiem wszechczasów, czyli od momentu odkąd dostępne są dane PKD 2004 (poprzednio rekordowe były lata 2006 i 2015, gdy stworzono po około 9 tys. etatów).

REKLAMA

Nie znamy kompozycji wzrostów, jednak nawet bez tego można przyznać, że wynik jest imponujący. Dzisiejszy odczyt może oznaczać, że słabsze wyniki w okresie sierpień – październik były oznaką dłuższego czasu poszukiwania pracowników przez firmy, a nie rosnących ograniczeń podażowych (one się ujawniają w danych o płacach, nie zaś o zatrudnieniu).

Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w grudniu w ujęciu rocznym o 7,3%, blisko konsensusu (7,4%) i powyżej naszej prognozy (ok. 6,0%). Stało się tak pomimo niekorzystnego układu kalendarza (różnica w liczbie dni roboczych spadła z +1 do -2 r/r) i efektu wysokiej bazy w kategorii przetwórstwo, który szacowaliśmy na ponad 1 pkt. proc. To, że żaden z tych czynników nie naruszył dynamiki rocznej płac, świadczy o bardzo silnym momentum w wynagrodzeniach.

Pomogły górnicze premie i ruchome wynagrodzenia w przetwórstwie i budownictwie, którym sprzyjała aura

Na szczegółowe dane musimy poczekać do publikacji Biuletynu Statystycznego, ale można przypuszczać, że za dobry wynik płac odpowiada zachowanie górniczych premii, a także ruchomych elementów wynagrodzeń w przetwórstwie i budownictwie (tu pomogła bardzo korzystna aura).

Wynagrodzenia rosną w coraz większej liczbie branż

Warto w tym miejscu również zauważyć, że wzrost płac jest obecnie napędzany przez coraz większą liczbę sektorów – w listopadzie w 64% sektora przedsiębiorstw notowano wzrost przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 7,5% r/r lub wyżej (por. wykres poniżej).

REKLAMA

Dwucyfrowy poziom wzrostu płac

Przyspieszenie w płacach, wyższy wzrost zatrudnienia i spadek inflacji łącznie wprowadziły dynamiki funduszu płac na nowe cykliczne maksima: nominalnie wzrósł on w grudniu o 12,2% r/r, realnie zaś – o 10,1%. Wspiera to prognozę wysokiego wzrostu konsumpcji i w naszej opinii przeczy pesymistycznym prognozom zakładającym spowolnienie konsumpcji w 2018 r., czytamy w komentarzu mBanku.

Rośnie zatrudnienie

Ekonomista Banku Zachodniego WBK Grzegorz Ogonek podkreśla, że grudniowe dane potwierdzają obserwowany przez cały miniony rok wzrost zatrudnienia. Wskazał, że ten wskaźnik w kolejnych miesiącach 2016 roku utrzymywał się na zbliżonym poziomie. Ekspert dodał, że ubiegły rok sprzyjał także wzrostowi wynagrodzeń, co potwierdzają dane GUS-u.

Opublikowane przez GUS informacje dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających powyżej 9 osób.

IAR, PAP, NRG, mBank, Bank Millennium, abo, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej