Pieniądze w pracy coraz mniej ważne

Prywatna opieka zdrowotna, dofinansowanie do urlopu, służbowe auto czy nawet mała "urlopowa premia" -  pracodawcy coraz częściej przyciągają do siebie pracowników już nie tylko wyższym wynagrodzeniem, a bogatą ofertą pozapłacowych bonusów.

2018-02-01, 12:28

Pieniądze w pracy coraz mniej ważne
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Pieniądze w pracy coraz mniej ważne (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Maciej Bąk z Pracuj.pl mówi, że już dla co trzeciego pracownika to nie pensja, a pozapłacowe bonusy mają zasadnicze znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy. Także podwyżka nie zawsze motywuje tak samo.

- Wiele badań potwierdza, że istnieje ścisła zależność między naszym poziomem wynagrodzenia, a tym, jak bardzo taka podwyżka nas motywuje. Im więcej zarabiamy, tym ewentualna podwyżka mniej nas zachęca do dobrej pracy. W takich sytuacjach chętniej rozglądamy się za innymi formami zarabiania, takimi jak benefity - dodaje.

Cenimy prywatną opiekę medyczną

Andrzej Kubisiak z Work Service wyjaśnia, że owe benefity to często na przykład dodatkowy pakiet opieki zdrowotnej czy emerytalnej, ale też na przykład elastyczny czas pracy czy możliwość pracy zdalnej. Zdażają się także pracodawcy, którzy organizują np. sesje masażu czy kursy i szkolenia dla pracowników.
 
 Z badań wynika, że wśród najbardziej atrakcyjnych dodatków wymieniamy między innymi dofinansowanie do urlopu, co, jak mówi Maciej Bok, wskazało aż 72 procent respondentów. Sporą popularnością cieszą się także dofinansowanie szkoleń i prywatna opieka medyczna.

Pracodawcy nie mają wyjścia

Na razie są jeszcze pewne rozbieżności pomiędzy tym co oferuje pracodawcą a co chciałby pracownik. Zdaniem Andrzeja Kubisiak pracodawcy nie mają już wyjścia i muszą zacząć dostosowywać się do tych wymagań pracowników.

- Część benefitów zaczyna się już stawiać standardem na rynku pracy, także wśród pracowników słabiej wykwalifikowanych - dodaje.

REKLAMA

Są też nietypowe dodatki

 
Jak wskazuje Maciej Bąk, niektórzy pracodawcy oferują oryginalne i ciekawe benefity, na przykład dofinansowanie za dojazd rowerem do pracy, zapewnienie pracownikom śniadań czy umożliwienie przychodzenia im do pracy ze swoimi zwierzętami.
 
I zdaniem ekspertów rola benefitów w wynagradzaniu pracowników będzie systematycznie rosła i ich oferta będzie coraz bardziej dopasowana do naszych oczekiwań. Z badań grypy pracuj wynika, ze już 3/4   Polaków otrzymuje w pracy przynajmniej jedno świadczenie pozapłacowe. Najczęściej pracodawcy oferują pracownikom dodatkową opiekę medyczną, za­raz za nią znajduje się karta sportowa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Justyna Golonko, Jedynka, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej