Komisja Europejska kolejny raz podnosi prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski
Komisja Europejska po raz kolejny podnosi prognozy wzrostu gospodarczego dla naszego kraju. Jak uzasadnia, polska gospodarka rośnie głównie dzięki popytowi wewnętrznemu, przewiduje, że w 2018 r. nastąpi odbudowa inwestycji, głównie w sektorze publicznym.
2018-02-07, 14:54
Posłuchaj
Komisja Europejska szacuje, że w 2017 roku wzrost gospodarczy Polski wyniósł 4,6 proc., a w 2018 roku sięgnie 4,2 proc.
Jeszcze jesienią prognozy były niższe
Przedstawione w środę zimowe prognozy gospodarcze KE są znacznie wyższe niż jesienne przewidywania.
Jeszcze w listopadzie analitycy z Brukseli spodziewali się, że wzrost w tym roku wyniesie 4,2 proc. PKB, a teraz szacuje się, że było to 4,6 proc. Jesienią KE przewidywała, że dynamika PKB wyniesie w 2018 roku 3,8 proc. PKB, tymczasem teraz prognozuje wzrost na poziomie 4,2 proc.
Polska w czołówce krajów o wysokim wzroście gospodarczym
Ubiegły rok, według danych Komisji, Polska skończyła na piątym miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o wzrost gospodarczy. Wyprzedziły ją tylko Irlandia, której gospodarka rozwijała się w tempie 7,3 procent PKB, a także Rumunia, Malta oraz Słowenia. W tym roku Polska przesunie się o jedną pozycję i dogoni Słowenię ze wzrostem gospodarczym.
REKLAMA
Główny motor gospodarki: rekordowa konsumpcja, wzrost płac i rosnące zaufanie konsumentów
W opublikowanym w środę raporcie KE wskazuje, że głównym silnikiem wzrostu w Polsce pozostaje konsumpcja prywatna. "Kompozycja wzrostu pozostanie prawdopodobnie podobna do 2017 roku, z największym wkładem popytu wewnętrznego. Konsumpcja indywidualna będzie wspierana przez szybszy wzrost płac i rekordowo wysokie zaufanie konsumentów" - napisano w dokumencie.
W 2018 r. odbudowa tempa wzrostu inwestycji, głównie publicznych
Komisja przewiduje, że w 2018 roku postępować będzie odbudowa inwestycji, dzięki odbiciu w inwestycjach publicznych.
Rosnąca za to prognoza inflacji
KE szacuje, że w minionym roku inflacja osiągnęła średnio 1,6 proc. W 2018 r. ma wynieść 2,1 proc. oraz 2,6 proc. w 2019 r.
NRG, PAP, jk
REKLAMA