Inwestycje Polaków: nieruchomości, fundusze, obligacje

W 2017 roku Polacy zainwestowali 44 miliardy zł. Największą popularnością wśród inwestorów cieszy się rynek mieszkaniowy.

2018-03-12, 19:52

Inwestycje Polaków: nieruchomości, fundusze, obligacje
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Polacy bronią się przed niskim oprocentowaniem lokat w bankach i znaleźli nowe cele inwestycyjne - nieruchomości, obligacje skarbowe. Jak się opłacają te inwestycje, wyjaśnia w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Bartosz Turek, analityk Open Finance./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Na zakup nieruchomości na wynajem Polacy mogli wydać nawet około 16-17 miliardów złotych - wylicza Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Jak wylicza, ta kwota wystarcza na zakup nawet 70 tys. mieszkań.

Na lokacie możemy zarobić, po odtrąceniu podatku, do 1 procenta

− Ten wybór nie dziwi, gdyż trzeba pamiętać, że gdybyśmy założyli lokatę oszczędnościową, to zapłacimy od niej podatek i zarobimy niewiele ponad 1 procent, mówi Turek.

Na zakupie nieruchomości zarobek 10 razy większy od lokaty

− Tymczasem w przypadku nieruchomości mamy zyski z czynszu, a ponadto mieszkania drożeją – po 7 proc. w skali roku, wylicza ekspert.

REKLAMA

I jak dodaje, gdy to zliczyć, to okaże się, że na zakupie nieruchomości możemy zarobić dziesięć razy więcej niż na lokacie.

Kapitał płynie do funduszy inwestycyjnych

Oszczędności trzymane na lokatach stopniały - za to potężny kapitał wpłynął do funduszy inwestycyjnych.

Jak wylicza gość radiowej jedynki, szacunki mówią o 14 mld zł, czyli tylko o 3 miliardy mniejszych niż w przypadku inwestowania w nieruchomości.

Nie lubimy ryzykować – stąd lokujemy w fundusze obligacyjne, bony pieniężne

− Polacy inwestują w fundusze, ale, tu uwaga, w te mniej ryzykowne – lokujące środki w bony pieniężne, w obligacje, natomiast bardzo mało środków napłynęło do funduszy lokujących w akcje, mówi Turek.

REKLAMA

Popyt na papiery skarbowe: dają zarobić, chronią przed inflacją

Rekordowy popyt widać też na papierach skarbowych. Polacy kupili bowiem w ubiegłym roku detaliczne obligacje skarbowe aż za 6,9 miliardów. To o połowę więcej niż rok wcześniej i najwięcej od 2007 roku, od kiedy ministerstwo publikuje odpowiednie dane.

Jak podkreśla ekspert, szczególnie ta inwestycja jest korzystna – bo nie tylko gwarantuje zyski, ale też strzeże przed inflacją.

Popularne obligacje dla beneficjentów 500 plus

A zyski mogą być spore, bo np. w przypadku 12-letnich obligacji dla beneficjentów programu 500 plus, zysk może wynieść 3,2 procent, wylicza Turek.

W dodatku, sposób wyliczania ich oprocentowania, bardzo skutecznie chroni przed inflacją.

REKLAMA

Mniejsza popularność obligacji korporacyjnych i złota

Wyraźnie mniejszą popularnością cieszyły się obligacje korporacyjne. W ich przypadku rentowność jest przeważnie wyższa niż w przypadku obligacji skarbowych, ale wyższy zysk jest pokłosiem ponoszenia wyższego ryzyka.

Wartość nowych publicznych emisji obligacji korporacyjnych opiewała w ubiegłym roku na trochę ponad 1,8 mld złotych - wynika z szacunków portalu obligacje.pl. Spadł za to popyt na złoto, którego kupić mogliśmy mniej niż 5 ton.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej