more_horiz
Gospodarka

Umowy CETA i NAFTA otwierają kanadyjski i amerykański rynek

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 19:17
Kilka miesięcy temu - pod koniec września ubiegłego roku - w życie weszła umowa między Unią Europejską a Kanadą - CETA.
Audio
  • jakie możliwości daje umowa handlowa CETA w Połączeniu z umową NAFTA przy wejściu na rynek Kanady i USA, mówi e Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Łukasz Karpiesiuk, Partner w Kancelarii SSW Pragmatic Solutions. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Umowa CETA otwiera rynek unijny dla firm z Unii Europejskiej, może być wykorzystana przy wejściu na rynek USA.
Umowa CETA otwiera rynek unijny dla firm z Unii Europejskiej, może być wykorzystana przy wejściu na rynek USA.Foto: Pixabay

Umowa ta przynosi ogromne ułatwienia, bo nie tylko znosi cła na większość towarów, ale też wymogi formalne.

− CETA ułatwia też uznawanie uprawnień zawodowych oraz, co ważne, dostęp do rynku zamówień publicznych - mówił w radiowej Jedynce Łukasz Karpiesiuk, Partner w Kancelarii SSW Pragmatic Solutions.

Rynek zamówień publicznych w Kanadzie dostępny dla unijnych firm

Jak podkreśla, rynek zamówień publicznych w Kanadzie będzie dostępny dla unijnych przedsiębiorców praktycznie bez żadnych ograniczeń.

− Dostępne będą przetargi tak władz centralnych jak i lokalnych, mówi gość radiowej Jedynki

I dodaje, że informacje o zamówieniach rząd Kanady musi publikować w centralnym rejestrze dostępnym on-line.

− Czyli o zamówieniach budowlanych czy transportowych za Oceanem będzie można dowiedzieć się w Polsce z sieci, sprzed swojego komputera, mówi ekspert.

Rynek kanadyjski coraz bardziej atrakcyjny

Atrakcyjność rynku kanadyjskiego rośnie w obecnych czasach, kiedy wojny handlowe prowadzą Stany Zjednoczone.

Przez umowy CETA i NAFTA polscy przedsiębiorcy mogą wchodzić na amerykański rynek

Jak podkreśla ekspert, CETA jest wielkim wyjątkiem w obecnym świecie, jest to najdalej idąca umowa o wolnym handlu i w połączeniu z umową o wolnym handlu NAFTA – zawartą między USA, Kanadą i Meksykiem, daje dodatkowe możliwości polskim przedsiębiorcom wejścia na amerykański rynek.

Polski towar po przetworzeniu w Kanadzie, może jechać bez cła do USA

Tyle, że jak podkreśla gość radiowej Jedynki, towar, który wejdzie na rynek kanadyjski bez cła, nie będzie mógł pojechać w ramach NAFTA do USA bez przetworzenia.

− Tyle, że nie jest to coś, co jest poza zasięgiem polskiego przedsiębiorcy – i mowa jest tu o otwarciu oddziału, montowni, co umożliwia nabycie statusu kanadyjskiego dla towaru, który oparty jest o polskie surowce, i następnie skorzystanie z preferencji zawartych w umowie NAFTA ,wyjaśnia ekspert.

W latach ubiegłych Kanada była naszym dziesiątym partnerem gospodarczym wśród krajów spoza Unii Europejskiej. Wśród towarów, którymi podbijaliśmy rynek kanadyjski, były maszyny i części do maszyn, jabłka, wódka, czekolada i meble.

 Sylwia Zadrożna, jk