Nie tylko zarządzanie. Polscy sołtysi całkiem aktywni

Poza pracą wynikającą ze sprawowanej funkcji, polscy sołtysi przejawiają aktywność  w wielu innych dziedzinach, głównie jako członkowie organizacji pozarządowych, działających na wsi. Takie wnioski płyną z badań, przeprowadzonych przez dr. Arkadiusza Ptaka z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem naukowca można mówić o dużej aktywnosci społecznej sołtysów.

2018-03-15, 13:22

Nie tylko zarządzanie. Polscy sołtysi całkiem aktywni
.Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Nie tylko zarządzanie. Polscy sołtysi całkiem aktywni (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi doktor Arkadiusz Ptak, z badań wynika, że około 70 procent sołtysów angazuje się w działalność innych organizacji. Wśród kobiet są to głównie koła gospodyń wiejskich, a wśród mężczyzn - oddziały ochotniczej straży pożarnej. Do tego dochodzą tak zwane lokalne grupy działania, coraz popularniejsze na polskiej wsi. A do tego dochodzą też na przykład rady parafialne, rady rodziców czy ludowe zespoły sportowe. Wśród sołtysów, jak i szerzej, wśród mieszkańców wsi, widoczny jest zanik kółek rolniczych.

Popularni na wsi, skuteczni w wyborach

Naukowiec podkreśla, że sołtysi są obdarzani dużym kapitałem społecznego zaufania, co na przykład pozwala im skutecznie startować w wyborach do rad gmin.

- Około 15 procent sołtysów kandyduje do rady gminy. I są skuteczni, około 70 procent z nich osiąga sukces, dostaje się do rady gminy. Ustawodawstwo nie zabrania łączenia tych dwóch funkcji - mówi doktor Arkadiusz Ptak.

W Polsce jest ponad 40 tysięcy sołtysów. Z roku na rok urząd ten sprawuje coraz więcej kobiet.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej