Od pomysłu do praktyki. Urodziny Inkubatora UW
Powstał, by inaczej spojrzeć na kształcenie studentów, by rozwijać w nich postawy przedsiębiorcze i wspierać w realizacji pomysłów, ale także przygotowywać do odważnego wchodzenia na rynek pracy. Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego właśnie obchodzi pierwsze urodziny.
2018-03-26, 08:28
Posłuchaj
Jego kierownik Jacek Sztolcman mówi, że Inkubator jest swego rodzaju "poligonem doświadczalnym", gdzie testuje się sam model biznesowy, ale studenci mogą też sprawdzić, jak współpracują z innymi ludźmi.
- Dajemy studentom wiarę w siebie. Naszym mottem jest 'Yes, you can' - dodaje.
Baterie z nanocząstek
Żywym przykładem przejścia od pomysłu do jego realizacji jest Michał Kizling, doktorant na Wydziale Chemii. Z kolegą pracują nad tworzeniem baterii z nanocząstek.
- Stwierdziliśmy, że mamy coś, czego nie mają być może inni chemicy, i że chcemy nawiązać współpracę. Naukowcy dla innych naukowców - wyjaśnia.
W jego ocenie ich działalność bez Inkubatora nie byłaby możliwa i pomysł nigdy by nie zainstniał. Obecnie ze swoim wspólnikiem są podwykonawcą dla Inkubatora i w, jak mówi "rynkowym przedszkolu". Jeśli ich idea "chwyci", to w przyszłości planowane jest założenie normalnej spółki i sprawdzenie się w realiach rynkowych.
REKLAMA
Łączenie innowatorów
Jak mówi Jacek Sztolcman, przez rok działania Inkubatora zgłosiło się do niego ze swoimi pomysłami ponad 150 osób. Z jego usług skorzystały 2 tysiące osób. Sztolcman podkreśla przy tym, że Inkubator służy też interdyscyplinarnemu łączeniu ze sobą ludzi i budowaniu zespołów ludzkich, zapewniając przestrzenie coworkingowe.
Oferta Inkubatora jest przygotowywana przez studentów dla studentów, dlatego - zdaniem Jacka Sztolcmana - tak dobrze trafia w ich potrzeby.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA