Problemy z podzieloną płatnością? Ministerstwo odpowiada

Błędy w nowelizacji prawa podatkowego mogą wstrzymać największe inwestycje publiczne i prywatne w Polsce. O sprawie pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

2018-03-26, 17:16

Problemy z podzieloną płatnością? Ministerstwo odpowiada
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Wypowiedź Zbigniewa Makowskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów
+
Dodaj do playlisty

Jak czytamy w dzienniku, poważna legislacyjna fuszerka pojawiła się w przepisach o tzw. podzielonej płatności, nowej metodzie zwalczania oszustw w podatku VAT. Jak twierdzą eksperci, skutki odczuje przede wszystkim branża budowlana.

System podzielonej płatności zaklada, że już od lipca zapłata za towar czy usługę będzie dzielona na dwie części - kwotę netto, która trafi na rachunek sprzedawcy, oraz podatek VAT - który wpłynie na wydzielone konto, przeznaczone tylko do rozliczeń z fiskusem. Ale system ten nie objął tzw. rachunków powierniczych, powszechnie stosowanych przy największych krajowych inwestycjach budowlanych. Zagrożony jest więc los autostrad, portów i elektrowni, które rząd planuje wybudować w najbliższym czasie. Pod znakiem zapytania są także prywatne inwestycje. Eksperci, cytowani przez gazetę, spodziewają się opóźnień w inwestycjach oraz nasileniu problemu zatorów płatniczych, jeśli nowe prawo wejdzie w życie.

Ministerstwo odpowiada

W odpowiedzi na publikację dziennika Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym wskazuje, że wejście w życie mechanizmu podzielonej płatności nie będzie miało wpływu na obecnie prowadzone inwestycje i przyjęte w nich schematy płatności. Resort podkreśla, że od 1 lipca mechanizm będzie dodatkową metodą płatności, a o jej zastosowaniu będą decydować strony transakcji.

REKLAMA

- Dobrowolna podzielona płatność ma być narzędziem dla przedsiębiorców do ochrony przed skutkami transakcji z nierzetelnymi kontrahentami. Jeżeli partnerzy biznesowi darzą się zaufaniem i nie będą widzieli podstaw do stosowania podzielonej płatności – a tak zapewne będzie w sytuacji opisanej w artykule Rzeczpospolitej, gdzie świadczącym usługi na rzecz zamawiającego jest duże konsorcjum, w którym liderem jest uznany i rzetelny podmiot – to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamawiający zapłacił liderowi na jego rachunek powierniczy, poza mechanizmem podzielonej płatności - czytamy w komunikacie resortu.

Resort zwraca także uwagę, że w przypadku usług budowlanych obowiązują specjalne zasady rozliczania podatku VAT z podwykonawcami. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT na zasadach tzw. odwróconego obciążenia jest nabywca usług, w tym także lider konsorcjum realizującego kontrakty budowlane poprzez podwykonawców.

- Oznacza to, że w rozliczeniach za usługi budowlane pomiędzy liderem konsorcjum a podwykonawcami usług budowlanych nie jest naliczany podatek VAT. W konsekwencji nie ma żadnej możliwości dokonywania na tym etapie rozliczeń płatności z użyciem mechanizmu podzielonej płatności niezależnie od tego, czy dokonywane są one z rachunku rozliczeniowego, czy byłyby dokonywane z rachunku powierniczego - pisze Ministerstwo Finansów.

NRG, Rzeczpospolita, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej