Młode firmy będą miały łatwiej. Wkrótce ulga na start

30 kwietnia w życie wejdą ustawy, które tworzą tak zwaną Konstytucję dla Biznesu. Wprowadzą one wiele zmian także w ubezpieczeniach społecznych i w ubezpieczeniu zdrowotnym osób, które rozpoczynają działalność lub wznawiają ją po dłuższej przerwie - mówi Bartłomiej Celejewski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z udogodnień bedzie tak zwana ulga na start.

2018-04-18, 15:22

Młode firmy będą miały łatwiej. Wkrótce ulga na start
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Młode firmy będą miały łatwiej. Wkrótce ulga na start (Aleksandra Tycner/Naczelna redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia, zgodnie z ulgą nowe firmy lub te, powracające na rynek po co najmniej 60 miesiącach od zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej, będą mogły przez 6 miesięcy płacić niższe składki ZUS. Bartłomiej Celejewski podkreśla, że liczenie tego okresu trzeba zacząć od następnego pełnego miesiąca.

Składki zdrowotne wymagane

Co ważne, ulga na start nie zwalnia jednak ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Bartłomiej Celejewski mówi, że musi ją opłacić każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność lub powracający do niej po dłuższej przerwie. Jej wysokość obecnie to 319 złotych i 19 groszy.

Dwa lata zniżki

Jak dodaje Bartłomiej Celejewski okresie ulgi na start firmy przed 24 miesiące będą mogły korzystać z preferencyjnych, niższych składek ZUS. W tym wypadku nie ma znaczenia, czy ktoś zaczyna działalność, czy ją wznawia.

Nie tylko niższe składki

Konstytucja dla Biznesu wprowadza także możliwość prowadzenia tzw. działalności nieewidencjonowanej, która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie tym samym podlegać przepisom dotyczących ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Audycja została zrealizowana we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej