more_horiz
Gospodarka

ZUS i PIP zachęcają cudzoziemców, by pracowali legalnie. Ruszyła kampania informacyjna

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 09:25
Z kwartału na kwartał coraz trudniej o ludzi do obsadzenia nowo powstających miejsc pracy. Napięcia na rynku pracy coraz częściej łagodzą pracownicy z Ukrainy. Ich liczba w kraju dynamicznie rośnie ale pamiętajmy o tym, by zatrudniać ich legalnie - apeluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wspólnie z Państwową Inspekcję Pracy prowadzi kampanię "Pracuję legalnie.
Audio
  • ZUS i PIP zachęcają cudzoziemców, by pracowali legalnie (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Pakiet Przyjazne Prawo to ponad 60 rozwiązań, które mają ułatwić życie biznesowi.
Pakiet Przyjazne Prawo to ponad 60 rozwiązań, które mają ułatwić życie biznesowi.Foto: pixabay/rawpixels

Bartłomiej Celejewski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówi, że głównym założeniem kampanii jest propagowanie legalnej pracy, ale też uświadamianie cudzoziemców o zagrożeniach, jakie płyną z zatrudniania się "na czarno".

- Piętnujemy w trakcie kampanii te niedozwolne praktyki, które stosują pracodawcy, ale też informujemy o formach i możliwościach skorzystania z pomocy Państwowej Inspekcji Pracy - dodaje.

Można skorzystać z porad

Jak tłumaczy Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy, jedną z takich form pomocy jest specjalna infolinia dla obywateli Ukrainy. Pod numerem 22 111 35 29 specjaliści PIP udzielają porad prawnych w języku ukraińskim. Dyżury odbywają się od poniedziałku do środy w godzinach 16.00-20.00.

Kampania "Pracuję legalnie" skierowana jest do pracodawców i pracowników oraz obywateli państw spoza Unii Europejskiej - w szczególności obywateli Ukrainy - którzy pracują lub chcą pracować w Polsce.

- Bo wszyscy pracownicy niezależnie od kraju pochodzenia w zależności od formy zatrudnienia są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, rentowe, wypadkowe i zdrowotne - tłumaczy Bartłomiej Celejewski. W przypadku pracowników zza wschodniej granicy to pracodawca musi złożyć wniosek o zatrudnienie cudzoziemca. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to taka osoba może pracować w Polsce na tych samych zasadach co Polacy.

Legalna praca się po prostu opłaca

A zatrudnianie zgodnie z prawem i płacenie składkę na ubezpieczenie społeczne w przyszłości przełoży się na realne korzyści i dlatego warto zadbać o to by być legalnym pracownikiem.

- To dlatego, że wówczas, że prawo stoi za nami. Chroni nas Państwowa Inspekcja Pracy, natomiast w przypadku zatrudnienia w szarej strefie nie mamy żadnej gwarancji. Kiedy dochodzi do wypadku w trakcie pracy, to uzyskanie środków na leczenie jest bardzo trudne, szczególnie dla pracowników zza naszej wschodniej granicy - zaznacza Bartłomiej Celejewski.

Więcej o świadczeniach przysługujących z ubezpieczeń społecznych można dowiedzieć się na stronie www.zus.pl.

Audycja powstała we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem