Nauka w dużym mieście kosztuje. Ceny wynajmu w górę
Uwaga studenci - szykują się podwyżki opłat za wynajem mieszkań. Powoli zbliża się początek roku akademickiego - niestety, w tym roku w większości miast akademickich ceny znowu wzrosły o kilka procent. Tradycyjnie najdrożej jest w Warszawie, choć tu ofert jest najwięcej.
2018-08-10, 13:08
Posłuchaj
Jak wynika z szacunków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym roku akademickim naukę rozpocznie 340 tysięcy studentów. Za chwilę będziemy więc świadkami sezonowego ożywienia na rynku najmu mieszkań. Analityk Open Finance Bartosz Turek mówi, że na pewno niektórzy z nich będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni by wynająć mieszkanie, bo ceny w największych miastach poszły w górę średnio o 4-5 procent. Obecnie przeciętna stawka za wynajem dwupokojowego mieszkania w Warszawie to 2300-2400 złotych. W Gdańsku jest to 2000 złotych. Poniżej tego progu wynajmiemy mieszkanie w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. W Toruniu natomiast wystarczy 1000 złotych.
Kto pierwszy ten lepszy
Marcin Krasoń z HomeBrokera podkreśla, że najlepiej już teraz zacząć się rozglądać za mieszkaniem, bo najatrakcyjniejsze oferty znikają z rynku najszybciej.
- Jeśli zdecydujemy się na szukanie lokum w ostatniej chwili, na przykład w drugiej połowie września, to musimy liczyć się z tym, że zapłacimy więcej lub pójść na kompromis przy standardzie lub lokalizacji - dodaje.
Nie wierzmy (niektórym) pośrednikom
Bartosz Turek radzi, by unikać pośredników, oferujących np. bazę kontaktów do właścicieli mieszkań. Jeśli jednak potrzebujemy wsparcia, to płaćmy mu za efekt - czyli dopiero wówczas, gdy podpiszemy umowę najmu.
REKLAMA
Z kolei Marcin Krasoń sugeruje, by zawsze sprawdzać, czy osoba, która występuje w roli właściciela mieszkania, faktycznie nim jest. Możemy np. poprosić o dowód tożsamości czy akt własności danego mieszkania.
Umowa to podstawa
Pamiętajmy też, że kluczowe jest podpisanie umowy na wynajem mieszkania. Powinna być ona maksymalnie szczegółowa - określać wysokość miesięcznych opłat, ale też warunki, w których właściciel może zachować kaucję. Nie zapominajmy też o protokole zdawczo-odbiorczym.
Długofalowo ceny na rynku najmu nie powinny jednak znacznie rosnąć. To z powodu spadającej liczby studentów w Polsce.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Elżbieta Szczerbak, md
REKLAMA
REKLAMA